خبرهای داخلی

309
۲ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: جواد نبی‎زاده

گروه طالبان درب تمامی مکتب‌ها در ولسوالی چمتال را بسته کرده است

کشمکش‎ها بر سر تعیین آمر برای پست آمریت معارف در ولسوالی چمتال ولایت بلخ، باعث تعطیلی تمامی مکتب‎ها و خود اداره آمریت معارف این ولسوالی شده است.
محمدقاسم حاجی‎زاده، آمر نظارت معارف در ولسوالی چمتال، به کلید گفت که افراد گروه طالبان در پی انتصاب فردی به نام اسدالله شراف در پست آمریت معارف چمتال، دست به اعتراض زدند و برای مخالفت با وی، درب تمامی مکتب‎ها در این ولسوالی را بستند.
گفته می‎شود که اسدالله شراف از نزدیکان محمداسحق رهگذر، والی بلخ، است و مدت یک ماه است که از سوی وی به حیث آمر معارف در ولسوالی چمتال منصوب شده است.
او در گذشته یکی از قوماندانان نیروهای پولیس محلی در این ولسوالی بوده است.
آمر نظارت معارف ولسوالی چمتال می‎گوید که یگانه دلیل مخالفت گروه طالبان با اسدالله شراف، فعالیت او در گذشته در چهارچوب پولیس محلی است و این گروه گفته است که معارف یک نهاد بی‎طرف می‎باشد و باید در رأس آن افرادی قرار داشته باشند که وابسته به هیچ یک از طرف‎های جنگ نباشد.
وی افزود که گروه طالبان به همین دلیل، درب تمامی مکتب‎ها در ولسوالی چمتال را از یک‎ماه بدین‎سو بسته است و اجازه آموزش به شاگردان نمی‎دهد.
در پی تعطیلی این مکتب‎ها، ریاست معارف بلخ مکتوبی را برای انتصاب مجدد آمر سابق معارف این ولسوالی به جای اسدالله شراف، آمر فعلی معارف در جمتال، صادر کرده است.
اما به گفته محمدقاسم حاجی‎زاد، اسدالله شراف با انتصاب مجدد آمر سابق در پست آمریت معارف چمتال مخالفت کرده است و دروازه آمریت معارف این ولسوالی را با زور بسته است.
محمدافضل حدید، رییس شورای ولایتی بلخ، تأیید می‎کنند که تمامی مکتب‎ها در ولسوالی چمتال بسته است.
اما وی می‎گوید که مدت یک هفته می‎شود که این مکتب‎ها بسته شده است و او هنوز موفق به جمع‎آوری معلومات بیشتر در این باره نشده است.
ولسوالی چمتال دارای ۳۵ باب مکتب است که صدها شاگرد در آن‎ها آموزش می‎بینند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد