خبرهای داخلی

۲۳ جوزا ۱۳۹۸
نویسنده: سمیه ولی زاده

گروه طالبان بر مدارس دینی در غرب کشور، نفوذ دارند


براساس معلومات گزارش تحقیقی کلید گروپ ۴۹۰ باب مدرسه خصوصی دینی در ولایات حوزه غرب ثبت وزارت معارف نیست و برخی از این مدارس زیر نفوذ گروه طالبان قرار دارند.

مسوولان اداره‌های معارف ولایات حوزه غرب می‌گویند که عدم حاکمیت دولت در برخی از ساحات ولسوالی‌های این ولایات و نفوذ گروه طالبان بر تعدادی از مدارس خصوصی سبب شده است که وزارت معارف نتواند این مدارس دینی را ثبت کند.

عبدالفتاح نیک‌نام آمر بخش تعلیمات اسلامی ریاست معارف ولایت هرات به کلید می‌گوید:”مسوولان مدارس خصوصی دینی بنا به برخی محدودیت‌ها چون اجباری بودن تطبیق نصاب تعلیمی معارف در صورت ثبت شدن، نمی خواهند مدارس شان را ثبت و راجستر نمایند.”

به گفته وی، مسوولان اداره معارف به دلیل تهدیدات امنیتی نمی توانند از روند تدریس مدارس در ولسوالی ها نظارت داشته باشند، گزارشهای نیز وجود دارد که در این مناطق طالبان در برخی از مدارس نفوذ دارند و اصول و قواعد خود را بر آن‌ها تحمیل می‌کنند.

برخی از اعضای شوراهای ولایتی حوزه غرب، عدم ثبت مدارس خصوصی دینی در ریاست‌های معارف ولایات غربی را ضعف دولت میدانند.

آنان می‌گویند که نفوذ گروه طالبان در این مدارس علاوه بر اینکه افراطیت را رشد میدهد؛ نیروی باالفعل برای گروه طالبان و داعش آماده می‌کند.

بربنیاد ارقام وزارت ارشاد، حج و اوقاف از میان حدود ۴ هزار باب مدارس دینی در سراسر افغانستان تنها ۴۰۰ باب مدرسه در این وزارت ثبت می‌باشد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد