خبرهای داخلی

247
۱۱ دلو ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

کنترول دولت بر خاک کشور نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است


بازرس ویژه امریکا در امر بازسازی افغانستان گزارش داده است که کنترول دولت کابل بر خاک افغانستان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
بر اساس گزارش بازرس ویژه آمریکا در امر بازسازی افغانستان یا سیگار در پایان ماه اکتبر سال گذشته تنها ۵۳ درصد از ۴۰۷ منطقه مختلف افغانستان تحت کنترل دولت قرار داشت؛ و این میزان هم اکنون کاهش یافته است.
از سوی دیگر به موجب اطلاعات و داده هایی که از سوی هیئت مامور ناتو در افغانستان تهیه شده حدود ۶۴ درصد از ساکنان این سال گذشته میلادی در مناطقی زندگی می کردند که تحت کنترل دولت قرار داشت در حالی که این آمار در مقایسه با سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به ۳ درصد کاهش را نشان می دهد.

در گزارش بازرس ویژه آمریکا در امر بازسازی افغانستان همچنین به افزایش شمار حملات هوایی آمریکا طی یازده ماه نخست سال گذشته میلادی اشاره و تاکید شده است که در طول عملیات هوایی انجام شده نزدیک به هفت هزار بمب به مناطق مختلف خاک افغانستان ریخته شده است.
این آمار نشان می دهد که جنگنده‌های هوایی تحت رهبری نیروهای آمریکا در خاک افغانستان، ۵۰ درصد بیش از سال ۲۰۱۷ و پنج برابر بیش از سال ۲۰۱۶ مواضع شورشیان در مناطق مختلف این کشور را مورد حمله قرار داده‌اند.
در این گزارش سیگار هم چنان آمده است که نیروهای افغان از ۳۶۵ هزار در سال ۲۰۱۵، به ۳۰۸ هزار تن کاهش یافته است و در ۵۳ ماه گذشته، در هر ماه بطور اوسط ۸۴۹ سرباز افغان کشته شده اند.
وزارت دفاع آمریکا، به این گزارش سیگار واکنش نشان داده و گفته است که اولویت کاخ سفید پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله این کشور و مذاکرات صلح با گروه طالبان است.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد