داغترین-خبر

۲ میزان ۱۳۹۸
نویسنده: فرشته هاشمی

کمیسون مستقل انتخابات: مواد حساس تا تاریخ ۵ میزان به تمام مراکز رای دهی انتقال می یابد

در حالیکه نهاد های ناظر نگران انتقال مواد حساس به ولسوالی ها  و مراکز رای دهی اند، کمیسیون مستقل انتخابات اطمینان میدهد که مطابق به پلان تا یک روز قبل از برگزاری انتخابات تمام مواد اساس به مراکز رائ دهی انتقال خواهد یافت.

مقام های کمیسون مستقل انتخابات می گویند تا کنون به بیش از ۱۶۰ ولسوالی مواد حساس انتخاباتی رسیده و الی تاریخ پنجم میزان به تمام ولسوالی ها خواهد رسید .

ذبیح الله سادات معاون سخنگوی کمیسون مستقل انتخابات می گوید:«آمادگی ها برای برگزاری انتخابات مطابق جدول زمانی تعیین شده در حال تکمیل شدن است و انتخابات به تاریخ معین آن برگزار خواهد شد.»

اما سمیرا رسا سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می گوید نا امنی و عدم شفافیت انتخابات از نگرانی های عمده این نهاد است .

در کنار نهاد های ناظر بر انتخابات سفارت امریکا در کابل نیز در پیوند به امنیت، عدم موجودیت سهولت های یکسان برای نامزدان  و تقلب در انتخابات ابراز نگرانی نموده و از تمام نهاد های دخیل در انتخابات و ارگان های امنیتی خواسته تا برای تامین انتخابات شفاف تلاش کنند.

اما شماری از تحلیل گران موقف اخیر سفارت امریکا را به دیده شک می نگرند.

نجیب محمود تحلیلگر امور سیاسی می گوید که امریکا همواره دنبال منافع خود در افغانستان بوده که حکومت وحدت ملی نیز نتیجه آن است .

به گفته او، حکومت افغانستان باید بدون در نظر داشت فشار های سیاسی انتخابات را بدون تقلب و به گونه شفاف برگزار کند.

این نگرانی ها در حالی مطرح می شود که شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری  نیز از تقلب در انتخابات ابراز نگرانی نموده و خواهان تاخیر در برگزاری انتخابات شده اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد