خبرهای داخلی

491
۲۷ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: الیاس ابدالی

کمیته «اعتدال‌گرایی» برای مبارزه با افراطیت در افغانستان به کار آغاز کرد

کمیته اجرایی «اعتدال‌گرایی» در چوکات دارالانشایِ ریاست اجراییه برای ترویج افکار و باورهای اعتدال‌گرایانه و مبارزه با افراطیت در افغانستان گشایش یافت.

عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه کشور در مراسم گشایش این دفتر بر ضرورت ترویج افکار و باورهای اعتدال‌گرایانه و مبارزه با افراطیت در افغانستان تأکید ورزید.

او با بیان این‌که اسلام دین اعتدال و میانه‌روی است، گفت که افکار افراطی، خشونت‌گرا و تندرو بر بخش‌هایی از جامعۀ افغانستان تحمیل شده است.

عبدالله با تشریح اهداف کمیتۀ اجرایی اعتدال‌گرایی اضافه کرد: افراط‌گرایی و خشونت سلامت و امنیت افغانستان را با خطر مواجه ساخته و همه روزه از جامعۀ ما قربانی می‌گیرد.

رئیس اجراییه افغانستان گفت که جای نگرانی و تأسف است که از دین مقدس اسلام که روح‌اش با اعتدال و بیزاری از خشونت و افراطیت آمیخته است، به عنوان ابزار خشونت، تندروی و حملات انتحاری استفاده صورت می‌گیرد.

عبدالله از علما و آگاهان امور دینی به خاطر ترویج افکار اعتدال‌گرایانه سپاس‌گزاری کرد و گفت که اکثر علمای کشور در زمینۀ نهادینه‌سازی افکار و باروهای میانه نقش داشته‌اند و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور را پذیرفته‌اند.

وی با بیان این‌که کشورهای منطقه و جهان از تروریزم، افراط‌گرایی و افراطیت رنج می‌برند، گفت که ایجاد کمیتۀ اجرایی اعتدال‌گرایی گامی در راستای مبارزه با افراط‌گرایی و تهداب‌گذاری به نسل آینده و جوانان کشور می‌باشد.

در خبرنامه ریاست اجراییه آمده است که  وزرای ارشاد، حج و اوقاف، مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، اعضای شورای علمای افغانستان، اعضای نهادهای جامعه مدنی و فعالان حقوق زنان در پیوند به ایجاد کمیتۀ اعتدال‌گرایی صحبت کردند.

آنان به عوامل گسترش و رشد افراط‌گرایی در افغانستان، منطقه و جهان اشاره کرده و گفتند که در گام نخست باید با ریشه‌های زایش افراط‌گرایی مبارزه صورت گیرد.

علمای کرام با بیان این‌که دین اسلام پیروان خویش را از افراط و تفریط در تمام بخش‌ها برحذر داشته، خاطر نشان ساختند که باید قرائت راستین و واقعی از آموزه‌های اسلامی صورت گیرد.

آنان علاوه کردند که بخش قابل توجهی از نابسامانی‌های کنونی در افغانستان ریشه در افکار افراطیِ مبتنی بر خشونت دارد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد