غرب

71
۲۲ دلو ۱۳۸۸
نویسنده:

کشت مجدد کوکنار در برخی ولسوالی های هرات

 

کلید * بیست و دوم دلو ۱۳۸۸

شماری باشنده گان مناطق شمالی و جنوبی هرات مجددا دست به کشت کوکنار زدند. این در حالیستکه ولایت هرات سال گذشته از سوی مسؤلین وزارت مبارزه تلیه مواد مخدر صفر اعلان شده بود.

حضور نسبی مخالفین دولت در ولسوالی های کشک، کهنه، رباط سنگی، شیندند و ادرسکن هرات و عدم توجه درست به خواسته های دقانان از جمله دلایل عمده روی آوردن دهاقین به کشت کوکنار عنوان شده است.

محمد افضل بدیل مدیر معیشت ریاست مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات میگوید، مشکلات امنیتی در هرات یکی از دلایل عمده این موضوع میباشد.

با وصف این که مسؤلین مبارزه با مواد مخدر بیش از ۲ میلیون دالر آمریکایی را به خاطر صفر اعلان شدن هرات، به این ولایت اختصاص دادند ولی به گفته دهاقین تا حال این مبلغ در قسمت راه اندازی پروژه های بازسازی در مناطقشان به مصرف نرسیده است.

در همین حال داکتر نورستانی والی هرات میگوید، بخاطر حل این موضوع با مقامات دولت مرکزی صحبت شده و ما در صدد آن هستیم تا کوکنار را به صورت اساسی در هرات پاک سازی نماییم.

داکتر حسینی رئیس پالیسی مبارزه با مواد مخدر افغانستان که امروز در جلسه سراسری علما و روحانیون ولایت هرات پیرامون جلوگیری از کشت مواد مخدر شرکت کرده بود از تمامی علمای هرات خواست تا در عرصه بلند رفتن سطح آگاهی مردم از اضرار مواد مخدر تلاش نمایند.

وی با ابراز نگرانی از افزایش آمار معتادین مواد مخدر در هرات مدعی شد، باید در این راستا اقدام اساسی صورت گیرد.

علمای هرات با صدور یک قطع نامه پنج ماده ای، تولید، قاچاق و پروسس مواد مخدر را در جامعه محکوم کرده و از ارگانهای عدلی و قضایی خواستند تا عاملین قضایا را مطابق به احکام دین اسلام مجازات نمایند.

هرات در غرب افغانستان به دلیل هم مرز بودن آن با کشورهای ایران و ترکمنستان مهمترین منطقه برای ترانزیت و قاچاق مواد مخدر در کشور شناخته شده است.

کارشناسان مسائل سیاسی در کشور فقر اقتصادی، نا امنی و نبود یک بدیل درست برای کشت کوکنار را از دلایل اصلی افزایش قاچاق و تولید مواد مخدر در کشور عنوان می کنند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد