تحلیل

56
۱۲ ثور ۱۳۹۰
نویسنده:

کشته شدن اسامه و آیندهء القاعده

 

خبر مرگ اسامه  که به تاریخ اول می  در نزدیکی اسلام آباد  به وسیلۀ هلیکوپتر های امریکایی به قتل رسید، چون ترکیدن  بم عظیمی در سر تا سر دنیا پیچید. زیرا او بر فرق امپراتوری نامرئی القاعده نشسته  و در رویارویی امریکا و متحدان او قرار داشت.  اوباما این مرگ را دستاورد کلانی برای مبارزه بر ضد تروریزم نامید و گفت که پاکستان در کار با امریکا همکاری نداشته است. این اعلان که پاکستان در این عملیات با امریکا همکاری نداشته، اگر برای وقایۀ پاکستان از انتقام گیری القاعده نبوده باشد، نشان می دهد که در روابط دو کشور شکر رنجی به وجود آمده است و این عملیات در زمانیکه طالبان اخطار های «بدر» را صادر می کنند و در آستانۀ کمپاین انتخاباتی اوباما قرار داریم نمی تواند بر دوطرف اثر های خاصی نداشته باشد.

وقتی در۱۹۸۱  جنگ علیه  شوروی ها در افغانستان شدت گرفت، ۳۵ هزار تن از  جوانان  ناراضی از چهل کشور  جهان در این جنگ شرکت کردند  و در مجموع  از ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۱ یک صد هزار جنگجو  به شکلی در این جنگ دخیل گشتند.  بعد ها پاکستان از رژیم شاهی عربستان خواست تا یکی از معتمدان خود را جهت رهبری این اعراب به پاکستان  بفرستد و همان بود که این قرعه به نام اسامه بن لادن خورد. لادن یکی از ثروتمندان عربستان سعودی یمنی الاصل بود، با ساختن یک شرکت بزرگ ساختمانی و اجارۀ کار ساختمان  مساجد مکه و مدینه به ثروت های بزرگی دست یافت و به یکی از دوستان نزدیک ملک فیصل تبدیل شد. اسامه  فرزند هفدهم از ۵۷ فرزند لادن با مادری از عربستان سعودی  که در رشتۀ انجنیری ساختمان تحصیل کرده بود.

در آن زمان مجمع عمومی مسلمانان سعودی و اخوان المسلمین مصر در پاکستان دفتر داشتند.  عبدالله عزام بنیاد گرای فلسطینی در ۱۹۸۲ به پاکستان آمد ورهبری جنگجویان عرب را به دست گرفت  و در ۱۹۸۴ «مکتب الخدمت بیت الانصار» را  در پشاور ساخت.  اسامه یکبار در ۱۹۸۰  و بار دیگردر ۱۹۸۲  به پشاور آمد و در همانجا ماند. وی  بار  اول در مسجد جده با عزام ملاقات کرد. و در ۱۹۸۶ با مقداری وسایل ساختمانی به پشاور آمد و  برای مجاهدین در خوست و چترال چند دیپو و تونل حفظ سلاح و مهمات ساخت.

اسامه در این سالها در خوست  پایگاه مستقلی ایجاد کرد، جوانان عرب را به این پایگاه می  برد و به تعلیمات و آموزش نظامی می پرداخت و این نشان می داد که وی جدا از عزام هوا های دیگری در سر دارد، وی. علاوه به اینکه از شرکت ساختمانی پدر سهم کلانی می برد،  شهزادگان عرب حاشیۀ خلیج نیز به او کمک می کردند. اسامه مقید به تفکر اخوانی نبود و بیشتر با سلفیت سازگاری داشت. او ابتدا با سیاف و گلبدین روابط نزدیکی داشت و بعد با تفکر دیوبندی طالبانی نیز مشکلی پیدا نکرد و به ملا عمر به عنوان «امیرالمومنین»  بیعت نمود.

جوانان عرب در مقر آموزش نظامی اسامه در خوست، او را رهبر خطاب می کردند و به زودی به رهبری جنگجویان بیش از چهل کشور رسید که ۲۹۰۰ جنگجو  زیر فرمان داشت. عزام  در ۱۹۸۹ با دو پسرش محمد و ابراهیم  در تهکال پشاور طی انفجاری به قتل رسیدند و راه  عروج بی چون چرای اسامه بر رهبری تمام مسلمانان خارجی  در پاکستان هموار گردید. علت  قتل مرموز عبدالله عزام  در آن وقت برای بسیاری از نزدیکانش  هم روشن نبود، اما اوضاع بعدی، مخصوصاً  حوادث بعد از یازده سبتامبر نشان داد که او پیش از پیش قربانی ساخته شدن امپرانوری نامرئی القاعده و اسامه شده بود.

برای مکتب الخدمت که بعد از عزام در کنترول کامل اسامه در آمد، آژانس اطلاعاتی عربستان سعودی، هلال احمر سعودی،  شیخ های ثروتمند حاشیۀ خلیج، شرکت ملیاردی بن لادن، مجمع جهانی اسلامی سعودی، مساجد سعودی، شهزادگان سعودی … کمک می کردند و اسامه این همه امکانات را در خدمت این جنگجویان قرار می داد. مکتب الخدمت در حقیقت بنیان گذار سازمان القاعده شد که در ۱۹۹۸  ایمن الظواهری  نیز به آن  پیوست که  به جای اسامه به رهبری القاعده خواهد رسید.

اسامه زمانی با امریکا در افتاد که در جریان عملیات توفان صحرای امریکا برای ازاد سازی کویت در عراق، تصمیم به پیاده شدن نیرو های امریکایی در خاک عربستان سعودی گرفته شد. اسامه از شاه سعودی خواست تا به وی اجازه دهد که با لشکر ۶۰ هزار نفری القاعده از عربستان دفاع نماید، اما شاه عربستان آن را نپذیرفت و اسامه به سودان و بالاخره به افغانستان آمد و تا ۱۱ سپتمبر در کنار ملاعمر قرار داشت و بعد از آن به پاکستان رفت و با اینکه بارها پاکستانی ها از حضور القاعده در خاک پاکستان انکار می کردند، اما مرگ او در ایبت آباد که با پسر، سه همراه و دو زن به قتل رسید، بار دیگر دروغ های مقامات امنیتی پاکستان را روی بازار ساخت.

مرگ اسامه اثرات مهمی بر القاعده و طالبان خواهد داشت. اسامه بنیانگذار سازمان القاعده، اهل عربستان سعودی، سرمایه دار بزرگ و جلب کنندۀ مهم کمک شیخ های حاشیۀ خلیج و از تثبیت ترین رهبر القاعده به حساب می آمد. در غیاب او، الظواهری مصری منطقاً قادر نیست جای کامل او را اشغال کند، روحیۀ رهبران  و قومندانان القاعده به شدت پایین نیاید و بر سر رهبری میان قومندانان عرب القاعده بگو مگو هایی ظهور ننماید. اما این ضربت برای القاعده کشنده نیست و قومندانان قهار القاعده علاوه به اینکه به فکر انتقام القاعده از امریکایی ها و پاکستانی خواهند شد، به زودی رهبر جدید خود را هم اعلان خواهند کرد و در افغانستان نیز در چند روز آینده حملات تند تر و قوی تر خواهد شد، اما در دراز مدت اثر تضعیف کننده بر این جریان خواهد گذاشت و راه برای عروج لشکر طیبه باز تر خواهد شد. چیزیکه آی اس آی به شدت خواهان آن است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد