اجتماعی

474
۲۹ جدی ۱۳۹۵
نویسنده: سمیه ولی‌‍زاده

کافی شاپ‌ها، مکانی برای طرح ریزی انواع جرایم، در هرات

شماری از فعالان مدنی و شهروندان هرات، وجود سرگرمی‌های مضر و تفریح‌های ناسالم در کافی شاپ‌ها را، نوعی تهاجم فرهنگی عنوان نموده و برخی این کافی‌‌ها را مکان فروش مواد مخدر و طرح ریزی حملات تروریستی می‌خوانند، ابراز نگرانی می‌کنند.
این فعالان مدنی، ضمن اشاره به پیامدهای منفی فعالیت کافی شاپ‌ها، از مقام‌های مسوول می‌خواهند مانع فعالیت‌های این اماکن شوند.
آنان، هدف فعالیت مراکزی تحت نام کافی شاپ را، گمراه ساختن نسل جوان عنوان نموده، می‌گویند: شماری از تروریستان و سارقان از محیط کافی شاپ‌ها برای برنامه ریزی اهداف تخریبی شان استفاده می‌کنند.
تعدادی از شهروندان هرات، از کم توجهی نیروهای امنیتی جهت مهار فعالیت‌های تروریستی و جلوگیری از فروش مواد مخدر در کافی شاپ‌ها انتقاد می‌کنند.
آنان، تاکید دارند که، هر از گاهی مسوولان امنیتی اقدام به جمع‌آوری قلیان‌ها و بازداشت باندهای تروریستی از کافی شاپ‌ها می‌کنند که این فعالیت‌ها مقطعی بوده و نتیجه مطلوب را در پی نداشته است.
با این حال، مسوولان امنیتی هرات، با تایید ادعای مردم، ترویج سرگرمی‌های کاذب در میان نسل جوان را یک مصیبت خوانده و اطمینان می‌دهند که ارگان‌های ذیدخل در این راستا تدابیر جدی را روی دست دارند.
عبدالروف احمدی، سخنگوی قوماندانی امنیه هرات، در مصاحبه‌ای اختصاصی به کلید گفت: “از آغاز سال جاری تا کنون بیش از صد تن در کافی شاپ‌ها به ظن انجام فعالیت‌های تروریستی، سرقت، فروش مواد مخدر و استفاده از چلم‌های میوه‌ایی بازداشت شدند.”
احمدی، می‌افزاید: “این افراد به نهادهای عدلی قضایی معرفی شده و در حال حاضر شماری از آنان در زندان به سر می‌برند.”
به گفته‌ای احمدی، پس از این هیچ کافی شاپی بدون جواز رسمی فعالیت کرده نمی‌تواند.
شماری از اعضای شورای ولایتی هرات، معتقدند که، عدم نظارات مسوولان از فعالیت کافی شاپ‌ها، باعث شده تا مخالفان دولت از همین محیط ها برای طرح ریزی حملات تروریستی شان استفاده نمایند.
از طرف دیگر، تعدادی از صاحبان کافی شاپ‌ها در هرات، سازماندهی فعالیت‌های تروریستی و فروش مواد مخدر را در این اماکن رد نموده، می‌گویند: بیشتر جوانان اوقات فراغت شان را برای دوری از مشکلات و دغدغه‌های زندگی، در کافی شاپ‌ها سپری می‌کنند، شماری دیگر قلیان دود می‌کنند و بعضی هم چای و قهوه می‌نوشند.
هر چند، این نخستین باری نیست که شماری از شهروندان هرات از فعالیت برخی کافی شاپ‌ها در این ولایت شاکی اند، اما آنچه این شهروندان را بیشتر از پیش نگران نموده، فروش مواد مخدر و مشروبات الکی و طرح ریزی حملات تروریستی در این مکان‌ها می‌باشد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد