اقتصادی

259
۲۹ ثور ۱۳۹۸
نویسنده: محمد اسحاق اکرمی

کار ساخت سب استشن لین برق ۲۲۰ کیلو ولت در بامیان آغاز شد


کار ساخت استیشن فرعی لین برق ۲۲۰ کیلو ولت از یک ماه گذشته به این طرف آغاز شده  و ۱۵ درصد کار آن نیز تکمیل گردیده است.

مرتضی فرمت رئیس شرکت برشنا می گوید که کار این استیشن فرعی در منطقه اژدر مرکز بامیان با ظرفیت ۳۲ میگاوات برق آغاز شده و تاپایان سال ۱۳۹۹ خورشیدی کارش تکمیل می گردد.

وی گفت که این فاز اول لین برق ۲۲۰ کیلو ولت می باشد و بعضی سب استیشن های دیگر در نقاط مختلف بامیان و هزاره جات نیز ساخته می شود، تا تمام نقاط بامیان و مناطق مرکزی از نور برق مستفید گردد.

به گفته مسئولان  ولایت بامیان اکنون در این ولایت ۱٫۵ میگاوات برق توسط سولر و جنراتور تولید می گردد و ۴ هزار ۹۶  فامیل از آن مستفید می شوند. اما فی کیلو ولت برق برای مردم ۱۶ تا ۲۵ افغانی و برای ساحات تجارتی و دفاتر دولتی ۴۵ افغانی می باشد.

بامیان یکی از ولایات محروم افغانستان می باشد که اکثریت باشنده های این ولایت و مناطق مرکزی کشور به برق دسترسی ندارند.

در عین حال، برخی از اعضای جنبش روشنائی در بامیان طرح بدیل را قبول ندارند و آنان می گویند که حکومت می خواهد که مردم مناطق مرکزی را فریب دهند.

عبدال دانشیار یکی از اعضای جنبش روشنائی در بامیان می گوید:”لین برق ۲۲۰ کیلو ولت طرح بدیل حکومت می باشد که بجای لین برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان از ولسوالی دوشی ولایت بغلان به مرکز بامیان انتقال داده می شود.”

لین برق ۵۰۰ کیلو ولت، لینی است که برق ترکمنستان را از مسیر ولایات بامیان – میدان وردک به کابل انتقال میداد؛ اما این لین برق از سوی کابینه افغانستان به تاریخ ۱۱ ثور ۱۳۹۵ از بامیان به سالنگ انحراف داده شد که واکنش باشندگان ولایت بامیان و برخی ولایت های دیگر را به همراه داشت.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد