تحلیل

78
۳۰ ثور ۱۳۸۹

کابل بار دیگر دستخوش هراس افگنان


کابل یکبار دیگر شاهد یک انفجار و یک حمله بود. حملۀ انتحاری بر قطار امریکایی ها در ساعت هشت ونیم صبح روز سه شنبه، ۲۸ ثور، در نزدیک قصر دارالامان ضربۀ خطرناکی برای امریکایی ها و مردم کابل بود.

درین حمله ۱۸ غیر نظامی افغان کشته و ۴۰ تن دیگر شدیداً زخمی شدند که درمیان زخمی ها چند تن از کارگران سرک سازی نیز زخمی گردیدند، کارگران بیچاره ای که برای آبادانی پایتخت بر سرک دارالامان کار میکردند.

دو موتر نیرو های امریکایی تخریب و گفته میشود که ۵ تن از امریکایی ها به قتل رسیدند، اما چون بعد از حمله به زودی هلیکوپتر های امریکایی سر رسیدندو مرده ها و زخمی های خودرا بردند ، لذا آمار دقیق کشته ها و زخمی های امریکایی معلوم نشد.

این حمله که به وسیلۀ یک موتر سرف صورت گرفت و بعد طالبان مسئولیت آنرا گرفتند، گفته شد که دران حدود ۷۵۰ کیلوگرام مواد انفجاری جابجا شده بود و به این خاطر ساحۀ تخریب آن فوق العاده زیاد و صدای آن تا فاصله های دور شنیده شد.

یک روز بعد ازحملۀ انتحاری خونین دارالامان، تعدادی از افراد مسلح بربزرگترین پایگاه نظامی امریکایی ها در میدان هوایی بگرام حمله کردند. این حمله که بر دروازۀ شرقی این پایگاه صورت گرفت،  دران ۹ سرباز امریکایی زخمی  و یک قرار دادی افغان به قتل رسید. امریکایی ها گفتند که هر ۱۲ مهاجم این عملیات  به قتل رسیده اند، اما عبدالرحمن سیدخیلی قومندان امنیه پولیس پروان میگوید که که درین عملیات پنج فرد مسلح شرکت کرده بودند که ۴ تن آنان به قتل رسیدند و یکی از آنان که زخمی شده بود، دستگیر شده .

اما برخی از گزارشات حاکی از آن است که افراد مسلح در اولین حمله سه تن از افراد پولیس را به قتل رساندند و بعد با نیرو های امریکایی درگیر شدند.  ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در حالیکه مسئولیت حملۀ انتحاری دارالامان را به عهده گرفته بود، حمله بر بگرام را نیز به عهده گرفت و گفت  که درین حمله ۲۰ تن  افراد طالبان شرکت داشتند که ۷ تن آنان کشته و بقیه موفق به فرار شده اند.

مردم محل میگویند که با ختم عملیات خانه های مردم به طرف باریک آب تلاشی شد.

این دو حمله بر نیرو های امریکایی در حالی صورت میگیرد که درین روز ها دو حملۀ دیگر در خوست و قندهار نیز بر نیرو های امریکایی توسط همین نیرو صورت گرفته  که هوشدار جدی برای نیرو های امریکایی به حساب می آید.

این دو حمله در دو روز متوالی بر نیرو های امریکایی از سوی طالبان والقاعده در حالی صورت میگیرد که چندی قبل  رجز خوانی های مک کریستال برای تامین امنیت و حمله بر نقاط نا امن قندهار، زیر نام علیات «امید» خبر داده شد که  به زودی آغازخواهد شد  و طالبان به زودی در برابر آن واکنش نشان داده و گفتند که این بار اشتباه مارجه را تکرار نخواهند کرد و نه تنها قندهار را تخلیه نمیکنند که نیروی بیشتری درین ولایت تمرکز خواهند داد و بعد عملیات «الفتح» را اعلان کردند و گفتند که در عملیات انتحاری و حملات بر نیرو های امریکایی تشدید به عمل خواهند آورد و اینک این دو حملۀ پیاپی بر امریکایی ها در شهر کابل و میدان هوایی بگرام نتیجۀ همان اخطار های است که از سوی طالبان داده شده بود.

از سوی دیگر این حملات زمانی صورت میگیرد که دولت افغانستان موافقت مقامات امریکایی را در برگذاری جلسه مشورتی صلح گرفته و قرار است به زودی با اشتراک ۱۵۰۰ نف در خیمۀ لویه جرگه در کابل  بر گذار شود. طالبان با این عملیات قهری از یکسوبه دولت افغانستان میفهمانند که بر مواضع شان ثابت قدم اند و چنین جرگه های را نمیپذیرند و از سوی دیگر جواب مک کریستال برای تعهدش به شکست طالبان درقندهار جواب میدهند.

در صورتیکه طالبان به این آسانی  بتوانند چنین موتر های پر از مواد انفجاری را داخل شهر کابل بسازند و یا با این همه نیروی مسلح قادر به نزدیک شدن به دروازۀ میدان هوایی بگرام شود، در آینده میتوانند دست به حمله های خطرناکتری بزنند و این نشان میدهد که نیرو های امنیتی افغان و ناتو چه ضعف های دارند که مخالفان میتوانند از چنین  ضعف های استفاده کنند و در حساس ترین جاها نفوذ  و عملیات نمایند.

این دو عملیات نشان میدهد که آقای کریستال قبل از آنکه مسایلی در حد تامین امنیت سراسری قندهار را بسر برساند و بعد ماه ها انرا به تعویق بیاندازد و مردم قندهار را زیر ناامنی های کشنده ای قرار دهد، خوب است که امنیت کابل را تامین نماید و نیرو هایش از گشت و گذار های بیمورد و کاروانی ابا ورزد، زیرا انان با امکانات زرهی که دارند میتوانند تا حدی  تاثیرچنین ضربه های را بر نیرو هایشان کاهش دهند، اما این مردم بیگناه کابل و شهر های دیگر افغانستان اند که با چنین حملاتی به طور کتله ای جان میبازند.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد