خبرهای داخلی

341
۲۳ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: ابدالی

پوهنتون «مولانا جلال‌الدین بلخی» برای زنان از سوی ترکیه در افغانستان ساخته می‌شود

رئیس جمهور ترکیه در دیدار با اشرف غنی وعده داد تا پوهنتون مولانا جلال الدین محمد بلخی را برای زنان در افغانستان ایجاد نماید.

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، شام روز گذشته در حاشیۀ نشست سازمان همکاری کشورهای اسلامی در استانبول، با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه دیدار کرد.

در خبرنامه ارگ آمده است که در این دیدار دو طرف پیرامون موضوعات مختلف به‌ویژه مسایل منطقه، پروسۀ صلح و همکاری‌های دوجانبه به‌گونۀ مفصل بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس‌جمهور کشور نیز از رئیس‌جمهور اردوغان به‌خاطر دعوت در نشست متذکره قدردانی نمود و از برگزاری موفقانه نشست سازمان همکاری کشورهای اسلامی به ابتکار ترکیه، تشکر کرد و این نشست را فرصت مناسب برای جستجوی راه‌های حل مناسب به موضوع فلسطین عنوان نمود.

او افزود که در شرایط حاضر یک رهبری مدبرانه نیاز است تا براساس آن از طریق اجماع به‌وجودآمده و مذاکرات سازنده، به مشکلات موجود نقطۀ پایان گذاشته‌شود.

آقای غنی از کمک و همکاری‌های ترکیه در عرصه‌های مختلف با افغانستان به‌خصوص همکاری آن کشور در چوکات آیساف، مأموریت حمایت قاطع و کمپنی‌های ترکی که در حال حاضر در افغانستان کار می‌نمایند، ستایش کرد.

رئیس‌جمهور از ترکیه خواست تا کمپنی‌های که در دولت آن کشور ثبت می‌باشند، به حکومت افغانستان معرفی نماید تا در عرصه های ساختمانی و تطبیق پروژه‌های زیربنایی پس از طی مراحل روند تدارکاتی، سهم بگیرند.

در مقابل، رئیس‌جمهور ترکیه افزود که کشورش به‌مثابۀ همکار در کنار دولت و مردم افغانستان هم‌چنان باقی خواهد ماند و آمادۀ هرگونه همکاری در عرصه های‌مختلف با این کشور می‌باشد.

وی افزود:” ما همکاری خویش را در عرصۀ تعلیم و تربیت افزایش خواهیم داد و آماده هستیم که پوهنتون مولانا جلال‌الدین محمد بلخی را برای زنان در افغانستان، ایجاد نماییم.

دوجانب پیرامون پروسۀ استانبول-قلب آسیا بحث نمودند و رئیس‌جمهور غنی از رئیس‌جمهور اردوغان به‌خاطر راه‌اندازی پروسۀ مذکور تشکر کرد و آنرا به‌منظور بحث روی موضوعات عمده، موفق و مهم قلم‌داد نمود.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت که سال آینده نشست پروسۀ استانبول-قلب آسیا در شهر استانبول برگزار خواهد شد و افزود که تمرکز بیشتر این نشست، روی رشد و توسعه افغانستان خواهد بود.

سران دوکشور، اتصال منطقه ای را برای تقویت همکاری‌ها در همه عرصه‌ها مهم خواندند و امضای گشایش راه‌لاجورد را گام ارزنده در عرصۀ رشد اقتصادی برای کشورهای منطقه عنوان کردند.

رئیس‌جمهور غنی پیشنهاد کرد که کمیته‌های اقتصادی دوجانبه دراین خصوص تشکیل شوند و جلسات منظم خویش را به‌منظور برداشتن گام‌های عملی دراین عرصه آغاز و ادامه دهند. موضوع متذکره مورد موافقت دو جانب قرار گرفت.

وی افزود که حکومت افغانستان همواره برای مذاکره آماده بوده و اکنون نیز ما در دو بعد مذاکرات با پاکستان از طریق دولت با دولت و مذاکره با طالبان از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی که در گذشته نیز به موفقیت انجامیده‌است، آماده هستیم.

رئیس‌جمهور رجب طیب اردوغان، از پروسۀ صلح به‌رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت نموده گفت که ما آماده هستیم تا در بهتر شدن روابط میان افغانستان و پاکستان، اقدام نماییم و در این زمینه از هیچ تلاش دریغ نخواهیم کرد.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان پس از سفر رسمی به ترکیه و اشتراک در نشست فوق العادۀ سازمان همکاری کشورهای اسلامی، صبح امروز به‌کشور بازگشت.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد