اجتماعی

405
۲۷ قوس ۱۳۹۵
نویسنده: سمیه ولی‎زاده

پولیس نمی‎تواند دست قاچاقچیان را ببندد

مقام‎های محلی بعضی از ولایت‎های حوزه غرب می‎گویند که امسال میزان قاچاق انسان از این حوزه، نسبت به گذشته، افزایش یافته و آنان از این ناحیه نگران هستند. نمایندگی کمسیون مستقل حقوق بشر در حوزه غرب، می‎گوید ۹۰ درصد کسانی که از این حوزه به بیرون قاچاق می‎شوند، نوجوانان و اطفال اند. با این حال، پولیس سرحدی می‎گوید در جریان امسال موفق به بازداشت حتا یک نفر به ظن قاچاق انسان در حوزه غرب نشده‎اند.
محمــود جامــی، معــاون بخش نظارت از عملکرد پــولـیس در کمـسیــون مستـقل حقــوق بـشــر، در گفتگویی با کلید بیان داشت که بیشتر شهروندان ولایت‎های هرات، فراه، غور و بادغیس از مرزهای ولایت نیمروز به ایران قاچاق می‎شوند. به گفته وی، تحقیقات کمسیون مستقل حقــوق بشــر در حــوزه غرب، نشان می‎دهد که مقام‎های محلی نیمروز در قاچاق باشندگان این حوزه، با قاچاقچیان انسان همدست اند.
آمار مجموعی کسانی که طی امسال از حوزه غرب کشور به ایران قاچاق شده‎اند، مشخص نیست. با این حال، محمود جامی می‎گوید که یافته‎های کمسیون مستقل حقوق بشر در حوزه غرب، نشان می‎دهد در جریان شش ماه اول امسال، ۵۳۹ کودک و نوجوان از این حوزه به بیرون از کشور قاچاق شده‎ که از این میان ۳۹۴ نفر آنان پسر و متباقی دختر هستند.
مسوول بخش نظارت از عملکرد کمسیون مستقل حقوق بشر در حوزه غرب، می‎گوید در جریان سال ۱۳۹۵ خورشیدی، حدود ۱۰۰ نفر از شهروندان افغان که می‎خواستند به شکل غیرقانونی وارد ایران شوند، در مسیر راه کشته شده‎اند. جامی افزود که تحقیقات نشان می‎دهد شماری از اطفال نیز در مسیر راه مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‎اند.
به همین شکل، مسوولان ریاست امور مهاجران و عودت کنندگان هرات نیز تأیید می‎کنند که امسال میزان قاچاق انسان از حوزه غرب به بیرون از کشور افزایش یافته است. آنان اما در این مورد آمار مشخصی به دست نمی‎دهند. تنها آماری که ریاست امور مهاجران و عودت کنندگان هرات در اختیار کلید قرار داد، مربوط به افرادی است که به شکل اجباری از ایران اخراج شده‎اند. زرمینـهالکوزی، آمر حمایت حقوقی ریاست امور مهاجران و عودت کنندگان هرات، به کلید گفت در جـریــان امسال، حدود ۸۱ هزار و ۸۰۰ مهاجـر غیرقانونی افغان از ایران به شکل اجباری اخراج شده‎اند.
با این حال، پرسش این است که چرا نیروهای امنیـتـی، بـه‎ویـــژه پـولیــس سـرحــدی، از قاچاق انســان بــه بیــرون از کشـور جلوگیری نمی‎کنند؟ عبدالاحدولی‎زاده، سخنگوی قومندانی ۶۰۶ انصار در زون غرب، در پاسخ به این پرسش گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، با حفظ امنیت سرحدات ولایت‎های حوزه غرب، در تلاش اند تا جلو قاچاق انسان از مرزهای این ولایت‎ها را بگیرند. وی اما افزود در جریان امسال موفق به بازداشت فرد و یا گروهی به ظن دست داشتن در قاچاق انسان از حوزه غرب نشده‎اند.
ناظران معتقد اند که فقر اقتصادی، بیکاری و ناامنی از زمینه‎های اصلی قرار گرفتن شماری از شهروندان کشور در دام قاچاقچیان انسان اند. سکینه حسینی، منشی شورای ولایتی هرات، تأکید دارد تا زمانی که وضعیت اقتصادی و امنیتی بهبود نیابد و مردم صاحب شغل نشوند، روند قاچاق انسان همچنان ادامه خواهد یافت.
سیداشرف سادات، یکی از فعالان مدنی در حوزه غرب کشور، نیز از افزایش میزان قاچاق انسان در این حوزه به شدت نگران است. به گفته او، شماری از شهروندان حوزه غرب در حالی در دام قاچاقچیان انسان می‎افتند که کم‎ترین ضمانتی برای رسیدن مصوون آنان به کشور مقصد وجود ندارد. سادات افزود که بارها خبر تیرباران کسانی را از سوی پولیس سرحدی ایران شنیده که می‎خواستند به شکل غیرقانونی وارد خاک آن کشور شوند. او نیز تأکید داشت تا زمانی که عوامل مهاجرت و زمینه‎های اصلی قاچاق انسان در افغانستان از بین نرود، بسیار سخت است که از قاچاق شهروندان افغان به دیگر کشورها، جلوگیری کرد.
این در حالی است شماری از کسانی که به شکل قاچاقی وارد ایران شده‎اند، از سوی پولیس میزبان به شدت لت و کوب و سپس بازگشت داده‎ شده‎اند. گفته می‎شود شماری از افغان‎هایی که به شکل غیرقانونی وارد ایران شده‎اند، از ابتدایی‎ترین حقوق بشری شان به عنوان مهاجر در این کشور برخوردار نیستند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد