خبرهای خارجی

551
۳۰ عقرب ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

پوتین و اسد در روسیه دیدار کردند

کاخ ریاست‌جمهوری روسیه می‌گوید ولادیمیر پوتین، میزبان رئیس‌جمهوری سوریه بوده و دو طرف تاکید کرده‌اند که مرکز توجهات در بحران سوریه، از عملیات نظامی به تلاش‌ها برای پیدا کردن راه‌حل سیاسی تغییر می‌یابد.

بیانیه کاخ کرملین صبح روز سه‌شنبه ۳۰ آبان منتشر شده و در آن آمده‌است پوتین قصد داشته پیش از دیدار سران روسیه، ایران و ترکیه، یعنی طرف‌های مذاکرات آستانه، با بشار اسد دیدار و گفت‌وگو کند.

ایران و روسیه از مهم‌ترین حامیان دولت اسد هستند و ترکیه از شماری از مخالفان رئیس‌جمهور سوریه حمایت می‌کند. مذاکرات آستانه به برپایی چند منطقه موسوم به «کاهش خشونت» انجامیده‌است. پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، روز چهارشنبه دیدار خواهند کرد.

رئیس‌جمهور روسیه در عین حال گفته او در پی دیدار با اسد، با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و شماری از سران خاورمیانه، از جمله امیر قطر، تلفنی گفت‌وگو می‌کند.

در بیانیه کاخ کرملین به نقل از ولادیمیر پوتین آمده است «ما هنوز برای پیروزی کامل علیه تروریسم، راهی طولانی در پیش داریم. ولی در مورد نبردهای مشترک علیه تروریسم در سوریه، لازم است که عملیات نظامی رو به پایان بگذارد».

پوتین افزوده است «به نظر من حالا مهم‌ترین چیز، گام برداشتن در راستای پرسش‌های سیاسی‌ست و من با کمال رضایت متوجه شده‌ام که شما (اسد) آماده‌ هستید با کسانی‌که خواستار صلح و راه‌حلی (برای پایان دادن به جنگ) هستند، همکاری کنید.»

بشار اسد نیز گفته است «در این مرحله، به‌خصوص پس از پیروزی ما بر تروریست‌ها، به نفع ما است که در راستای روندی سیاسی گام برداریم».

رئیس‌جمهوری سوریه گفته شرایط موجود «چشم‌اندازی از پیشرفت در روند سیاسی را سبب شده» و «ما بر حمایت روسیه برای جلوگیری از دخالت‌های بازیگران خارجی در روند سیاسی حساب می‌کنیم».

به گفته کاخ کرملین دیدار میان پوتین و اسد، روز دوشنبه در سوچی صورت گرفته‌است. با این همه جزئیات مربوط به گفت‌وگوها و خبر این دیدار تا صبح روز سه‌شنبه منتشر نشده بود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد