خبرهای داخلی

146
۱۶ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

پنج نهاد مدنی با بیش از شش‌ونیم هزار مشاهد از پروسه انتخابات نظارت خواهند کرد

پنج نهاد مدنی در یک اعلامیه مشترک از آمادگی خود برای نظارت از برگزاری انتخابات ولسی جرگه در ۲۸ میزان امسال خبر داده است.
این نهادها در اعلامیه‎ای که امروز دوشنبه به کلید فرستاده‎اند، گفته‎اند که کمیسیون مستقل انتخابات برای نظارت آن‎ها از پروسه انتخابات، اعتبارنامه توزیع کرده است و در این زمینه تفاهم‎نامه‎ای را نیز با کمیسیون شکایات انتخابات به امضا رسانده‎اند.
براساس اعلامیه، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه با ۱ هزار مشاهد، بنیاد انتخابات شفاف با ۲ هزار و ۵۰۰ مشاهد، دیدبان انتخابات و شفافیت با ۱ هزار و ۱۳۰ مشاهد، موسسه مجتمع جامعه مدنی با ۱ هزار و ۱۱۷ مشاهد و موسسه تفریحی بایسکل‎رانی و بازسازی برای معیوبان با ۸۱۸ مشاهد، آماده نظارت از برگزاری انتخابات ۲۸ میزان هستند.
شمار مجموعی این مشاهدان به ۶ هزار و ۵۶۵ نفر می‎رسد که ۴۰ درصد آن‎ها را زنان تشکیل می‎دهند.
قرار است این مشاهدان تا “حد امکان” از مراکز و محلات رای‎دهی در سراسر کشور نظارت کنند.
نهادهای مدنی یادشده در اعلامیه مشترک شان گفته‎اند که برای تمامی این مشاهدان به هدف نظارت از پروسه رای‎دهی و شمارش آرا در محلات رای‎دهی، در آینده نزدیک آموزش داده می‎شود.
این پنج نهاد مدنی تصریح کرده‎اند که نظارت آن‎ها از مراحل بعدی پروسه انتخابات که شامل رسیدگی به شکایات انتخاباتی و اعلام نتایج نهایی انتخابات می‎شود، نیز ادامه می‎یابد.
طرح نظارت این نهادها از پروسه انتخابات با کمک مالی اداره انکشاف بین‎المللی ایالات متحده و حمایت تخنیکی انستیتوت دموکراتیک ملی دنبال خواهد شد.
شمار مشاهدان نهادهای بین‎المللی برای نظارت از انتخابات ولسی جرگه افغانستان که قرار است در ۲۸ میزان امسال برگزار شود، تا هنوز اعلام نشده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد