خبرهای داخلی

146
۲۲ حوت ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

پایان مذاکرات قطر؛ توافق ابتدایی دو طرف پس از ۱۶ روز گفتگو


پنجمین دور مذاکرات نمایندگان طالبان و هیات امریکایی در قطر نا وقت روز گذشته پس از ۱۶ روز گفتگو میان دو طرف پایان یافت. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته است که دو طرف روی پیش‌نویس خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌ طالبان برای قطع رابطه با سایر گروه های تروریستی و مبارزه با آنان به توافق دست یافته اند.

آقای خلیلزاد در صفحه تویتر خود نوشته است که در این دور مذاکرات بیشتر روی چهار موضوع بحث صورت گرفت؛ اما در دو مورد آن خروج نیروهای امریکای و مبارزه با تروریسم توافق ابتدایی صورت گرفته است.

خلیلزاد هم چنان نوشته است که برای رسیدن به صلح باید روی دو مورد دیگر یعنی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه نیز توافق صورت گیرد.

نماینده خاص آمریکا همچنین نوشته است که وقتی توافق بر پیش‌نویس جدول زمانی خروج نیروهای بین‌المللی و اقدامات موثر مبارزه علیه تروریسم نهایی شد، “طالبان و افغان‌های دیگر از جمله دولت افغانستان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی روی یک راه حل سیاسی و آتش‌بس همه‌جانبه را آغاز خواهند کرد.”

آقای خلیلزاد گفته است که گام بعدی‌اش گفت‌وگو و مشورت با مقامات در واشنگتن و “شرکای دیگر” خواهد بود. وی هم چنان افزوده است که تا زمانی که روی تمام موارد توافق به دست نیاید، هیچ توافق نهایی در کار نخواهد بود.

گروه طالبان هم در اين مورد خبرنامه‌ای منتشر كرده‌اند و یکبار دیگر تاكيد كرده‌اند كه هیچ توافقی برای مذاكره با دولت افغانستان و اتش‌بس صورت نگرفته است.

طالبان نیز در خبرنامه خود افزوده اند که در این مذاکرات روی جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی و استفاده نشدن خاک افغانستان علیه سایر کشور ها توافق ابتدایی صورت گرفته و دو طرف بعد از مشوره با سایر اعضای تیم تاریخ برگزاری دور بعدی مذاکرات را تعین خواهند کرد.

نمایندگان گروه طالبان و هیات آمریکا پنجمین دور مذاکرات‌شان را ۱۶ روز پیش بتاریخ ۲۵ فبروری در دوحه آغاز کردند و این مذاکرات بیشتر روی چهار موضوع کلیدی، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در مبارزه با القاعده و داعش، آتش‌بس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان، صورت گرفت.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد