کابل

61
۷ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

ویکرم سینگ: امریکا در افغانستان پایگا نمی سازد!

 

ویکرم سینگ معاون نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید، باوجود خواست شماری از امریکایی ها، حکومت ایالات متحده تصمیم ندارد در افغانستان مراکز نظامی دایمی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار کلید از واشنگتن، سینگ می گوید، اینکه گفته می شود باید امریکا در افغانستان پایگاه نظامی داشته باشد، خواست شخصی برخی از سناتوران و شماری از سیاست مداران امریکایی می باشد.

به گفته سینگ، حکومت ایالات متحده چنین تصمیمی ندارد، بلکه می خواهد بر بنیاد یک “موافقت نامهء استراتیژیک” به عنوان یک کشور کمک کننده با افغانستان روابط دراز مدت داشته باشد.

سینگ به خبرنگار کلید گفته است که بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی و تسلیم دهی امنیت به نیروهای امنیتی افغان، امریکا در زمینه آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی،افغان ها را کمک خواهد کرد، اما حضور امریکا در افغانستان مربوط به تصمیم افغان ها بوده  و تا زمانیکه آنان خواسته باشند امریکا درین کشور باقی خواهد ماند.

سینگ می گوید:”ایالات متحده نمی خواهد در افغانستان پایگاه های نظامی دایمی داشته باشد. این موضوع را قبل ازین رئیس جمهور و وزیر خارجه ایالات متحده نیز گفته است. اما در امریکا کسانی هستند که معتقدند؛ باید ایالات متحده در افغانستان مراکز نظامی دایمی داشته باشد.”

معاون نماینده امریکا در امور افغانستان و پاکستان گفته است که خواست حکومت امریکا این است که  روابط درازمدت استراتیژیک و دایمی با افغانستان داشته باشد که  شامل همکاری های ملکی و همکاری های نظامی باشد و همچنان حضور نظامی مورد موافقت دو ملت را نیز در برگیرد .

این مقام امریکایی تصریح کرده است که ما ما نمی خواهیم، یک حصه از خاک افغانستان تحت تصرف یا سلطهء امریکایی ها باشد، بلکه می خواهیم؛ سربازان ما در افغانستان برای همکاری با شما حضور داشته باشند و این سربازان می توانند زیاد یا کم باشند.

وی گفته است که حضور نظامیان امریکایی در افغانستان بر بنیاد ضرورت های و مشکلات موجود در افغانستان استوار است.

به گفتهء معاون نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان؛ اینکه بعد از سال ۲۰۱۴ حضور امریکا در افغانستان نظامی خواهد بود، یاملکی و یا اینکه این کشور در چی سطحی روابط استراتیژیک با افغانستان خواهد داشت، موضوعاتی است که ایالات متحده با افغانستان در حال مذاکره می باشد.

به گزارش خبرنگار کلید، ویکرم سینگ  پذیرفته است که رهبران ارشد القاعده و طالبان در خاک پاکستان به سر می برند؛ ازین جهت وی خواستار تلاش مشترک افغانستان و پاکستان برای مبارزه با تروریزم گردیده است.

این مقام امریکایی می گوید:” این پنهان نیست که رهبران ارشد شورشیان افغان و القاعده  در داخل خاک پاکستان اند. پاکستان و افغانستان باید راههایی را جستجو کنند که چگونه مبارزهء مشترک خویش با القاعده و شورشیان را تقویت بخشیده می توانند.”

وی در مورد شرکت دادن طالبان در روند سیاسی می گوید که ما به این باور هستیم که این کار ممکن است.  پاکستان و افغانستان بر اساس یک توافق می توانند، این کار را عملی کنند. به همین دلیل این خیلی مهم است که پاکستان و افغانستان گفتگوهایشان را گسترش بخشند و مشترکا در این زمینه ها تلاش ورزند.

این مقام امریکایی در حالی گزارشات مبنی بر ایجاد پایگاه نظامی دایمی این کشور در افغانستان را رد می کند که قبل از این، رئیس جمهور کرزی گفته بود که برخی  از سناتوران امریکایی در دیدار با وی، خواستار ایجاد پایگاه نظامی دایمی در افغانستان شده اند

شماری از آگاهان می گویند، از آنجاییکه رئیس جمهور کرزی، تصمیم گیری در این مورد را از صلاحیت نهادهایی چون؛ شورای ملی و لویه جرگه خوانده، امریکایی ها موضع خود در این زمینه را تغییر داده و می خواهند، دولت افغانستان خود، خواستار حضور دراز مدت امریکا افغانستان شود.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد