خبرهای داخلی

582
۳۰ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: نوریه نزهت نادری

وزارت دفاع سال ۱۳۹۵ را سال شکست مخالفان مسلح دولت می‌خواند

وزارت دفاع افغانستان سال ۱۳۹۵ خورشیدی را دشوار اما سال شکست گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان عنوان کرد.
دولت وزیری، سخنگوی این وزارت، هنگام ارایه گزارش سالانه این وزارت می‌گوید :”هر چند گروه‌های مخالف مسلح دولت در این سال دست به تحرکات جنگی زدند، اما نظامیان افغان در جریان عملیات‌های شفق و شفق ۲ این تحرکات را خنثا کردند.”
به گفته‌ای وزیری، گروه‌های مخالف مسلح دولت، در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالای برخی از ولسوالی‌های کشور حمله کردند، اما جنگجویان این گروه در بخش استراتیژیک با ناکامی مواجه شدند.
براساس گزارش سالانه وزارت دفاع، گروه‌های مخالف مسلح دولت می‌خواستند تا ولایت‌های هلمند، ارزگان، کندز و ننگرهار را به پایگاه‌های بزرگ تروریستی مبدل کنند و مراکز نظامی خود را به افغانستان منتقل کنند.
به گفته‌ای وزیری، گروه‌های مخالف مسلح نزدیک به ۲۳ هزار تحرک خورد و بزرگ جنگی داشتند، اما تمامی تحرکات این گروه‌ها از سوی نیروهای دولتی با شکست مواجه شد.
به نقل از وزیری، نظامیان افغان در این سال، ۱۶۶ عملیات شبانه و ۱۶۳۲ عملیات هدفمند را بالای ۱۵۴۳ هدف گروه‌های مخالف مسلح دولت انجام داده‌اند و بیش از ده‌هزار نیروی مخالف مسلح دولت به شمول ۴۱۲ قوماندان‌های مهم و سرگروپان این گروه‌ها کشته شده‌اند.
وزیری، می‌گوید: “نیروهای امنیتی افغان از قوت تمام برای مبارزه با تهدید گروه‌های مخالف مسلح دولت برخوردار هستند.”
آگاهان نظامی اما سال ۱۳۹۵ را سالی دشوار از لحاظ مواجه بودن افغانستان با تهدیدهای امنیتی می‌دانند.
جاوید کوهستانی، آگاه مسایل نظامی، در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشته‌است که، “میراث سنگین سال ٩٥ گراف تلفات بلند، تشديد جنگ‌ها و نفوذ دشمن در درون ساختارهاست كه بازهم بیشترين توجه، ظرفيت مديريتى و هزينه مالى در سال ٩٦ را به خود اختصاص خواهد داد.”
این در حالیست که، در سال ۱۳۹۵ خورشیدی گروه‌های مخالف مسلح دولت بالای بخش‌های از کشور حملات گروهی راه‌اندازی کرده و موفق به تصرف برخی از ولسوالی‌های کشور نیز شدند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد