خبرهای داخلی

410
۱۶ حمل ۱۳۹۶
نویسنده: نوریه نزهت نادری

وزارت خارجه : تصمیم‌گیری در مورد خط فرضی دیورند از صلاحیت مردم دوسوی خط است

وزارت خارجه افغانستان تاکید دارد که تصمیم گیری در مورد خط فرضی دیورند از صلاحیت‌های مردم  در دوسوی این خط است و حکومت افغانستان حق تصمیم گیری در این  مورد را ندارد.
شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت امروز در یک  نشست خبری  می گوید که اقدامات یک جانبه پاکستان به دلیل مدیریت این خط و آنچه  که دولت  پاکستان  جلوگیری از وورد  هراس افگنان به خاکش میداند در هیچ منطقی نمی گنجد و دولت  افغانستان در صورت  ادامه  این اقدامات از سوی پاکستان به  مردم  مراجعه می کند و هرآنچه که مردم افغانستان در این  مورد تصمیم  بگیرند دولت و نظامیان کشور به آن مُهر تایید  می گذارند.
مستغنی تاکید دارد  که،افغانستان بارها تلاش کرده است تا  تخطی‌های مرزی پاکستان در امتداد خط فرضی دیورند را از مجاری دیپلوماتیک تعقیب کند و در این  مورد اسناد نیز گردآوری نموده  و آن را به شورای امنیت سازمان ملل سپرده است.
به گفته این مسوول وزارت خارجه کشور،اقدامات یک‌جانبه پاکستان در امتداد خط فرضی دیورند نقض آشکار منشور ملل متحد است و ممکن منجر به صدور قطعنامه این سازمان در مورد پاکستان شود.
سخنگوی وزارت خارجه می افزاید که پاکستان در تلاش است تا برای مطرح ساختن موضوع خط فرضی دیورند اذهان جامعه جهانی را  تغییردهد اما  افغانستان چهره اصلی پاکستان را به گونه مستند به  کشورهای جهانی ثابت ساخته است.
وزارت خارجه می افزاید که در نشست‌های اخیر میان افغانستان و پاکستا ن مقام‌های دوکشور هیچ گاهی در مورد خط فرضی دیورند تماس نگرفته اند.
بحث‌ها  روی موضوع  خط دیورند زمانی بالا گرفت که در جریان ماه‌های اخیر سال گذشته خورشیدی دولت  پاکستا ن به دلیل وقوع  چند رویداد  انفجاری و انتحاری در ایالت سند این کشور راه‌های مرزی اش با  افغانستان را  بست و بالای بخش های از افغانستان راکت پرتاب نمود.
از سوی دیگر چند روز پیش عبداللطیف پدرام نماینده مردم بدخشان در ولسی جرگه نیز این خط را  پذیرفته شده دانست و تاکید نمود که  حزب کنگره ملی خط دیورند را به رسمیت می شناسد اما  اظهارات اخیر آقای پدرام انتقادهای تند نماینده‌گان مردم و نیز شهروندان را  برانگخیته است .نماینده‌گان  مردم خواستار برگزاری زودهنگام لویه  جرگه و یا  هم همه پرسی به منظور تصمیم گیری در مورد  خط فرضی دیورند شده اند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد