خبرهای داخلی

۱۵ جدی ۱۳۹۷
نویسنده: اسحاق اکرمی

ورزشکاران رشته کرلینگ در بامیان برای مسابقات ملی آمادگی می گیرند

شماری از جوانان پ‍سر و دختر در ولایت بامیان که به ورزش کرلینگ رو آورده اند در ایام رخصتی مصروف تمرینات این رشته در روی یخ می باشند، تا برای مسابقات ملی و بین المللی آماده شوند.
کرلینگ رشتهٔ از ورزشی جدید زمستانی است که در سه سال اخیر در افغانستان رواج یافته است، بامیان با داشتن آب وهوای سرد وساحات مناسب چون پارک ملی بند امیر و ولسوالی شیبر از مناسب ترین مکان‌های ورزش کُرلینگ در افغانستان محسوب میشود.
از دو سال به این طرف، ورزشکاران در بامیان به این رشته رو آورده اند و اکنون بیش از ۲۰ پسر و دختر مصروف این ورزش می باشند که اکثریت آنان را دختران تشکیل میدهند.
به گفته این ورزشکاران، جوانان زیاد علاقمند این ورزش هستند؛ اما عدم امکانات درست، نبود مربی، نبود پارک مشخص ورزشی و عدم حمایت دولت از ورزشکاران، سبب شده تا این رشته ورزشی رشد چندانی نداشته باشد.
کُرلینگ در سال۱۹۹۸ شامل ورزش‌های المپیک زمستانی شد و افغانستان نیز در زمستان سال ۱۳۹۵ برای اولین بار فدراسیون کُرلینگ را ایجاد کرد. کرلینگ بازی گروهی ورزشی و تفریحی است که بین دو تیم روی سطح بسیار مسطح و هموار یخ انجام می‌شود.
مسوولان فدراسیون ورزش کرلینگ در افغانستان می گویند که بامیان اولین ولایت بعد از کابل می باشد که جوانان به این ورزش رو آورده است.
سجاد ولی زاده مسوول فیدراسیون کرلینگ در افغانستان می گوید:” بامیان مناسب ترین مکان برای ورزش های زمستانی و مخصوصآ ورزش کرلینگ می باشد، بدلیل اینکه هوای بامیان سرد است و ورزشکاران می توانند که به روی یخ، این ورزش را تمرین نمایند و برای مسابقات ملی و بین المللی آمادگی بگیرند.”
نزدیک به ۱۰۰ تن بشمول دختران، عضویت فدراسیون کرلینگ را در افغانستان دارد که بزودی در ولایت بدخشان نیز، شاخه این ورزش افتتاح می گردد.
این درحالیست که سه تن از اعضای فدراسیون کرلینگ افغانستان به بامیان رفته اند تا ورزشکاران در چگونگی انجام تمرینات شان رهنمایی کنند.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد