سیاسی

58
۴ دلو ۱۳۸۸
نویسنده:

واکنش ها در برابر طرح بریتانیا برای حمایت از والی ها

کلید * سوم دلو ۱۳۸۸

اظهارات اخیرا دیوید میلیبند وزیرخارجه بریتانیا مبنی بر افزایش اختیارات والیان برای حل بحران در افغانستان با واکنش های گوناگونی از سوی دولت مواجه شده است.

وزیر خارجه بریتانیا در مصاحبه با رسانه های خارجی گفته است، اگر به والیان و مقام های محلی اختیارات بیشتری داده شود انان می توانند به مشکلات مناطق خود بهتر رسیده گی کنند.

گرچه آقای میلیبند مشخص نکرده که چه اختیاراتی به والی ها داده شود، ولی از گلاب منگل والی ولایت هملند به عنوان مثال یاد کرده است.

در حالی چنین اظهارات از سوی یک مقام بلند پایه بریتانیا مطرح می شود که به عقیده شماری اگاهان، با توجه به وضعیت بحرانی در افغانستان چنین طرحی پیامدهای منفی در قبال خواهد داشت.

فوزیه کوفی یکی از نماینده گان مردم در ولسی جرگه می گوید، اگر جامه جهانی علاقمند رساندن کمک به ولایات به صورت مساوی هستند بهتر این خواهد بود که سیستم اصلاح شود و نظام پارلمانی به وجود آید تا والی ها در مقابل مردم پاسخگو باشند.

طرح بریتانیا برای تقویت و افزایش صلاحیت والیان درحالی مطرح شده که قانونی برای فعالیت ادارات محلی وجود دارد و در ان صلاحیت های بیشتر برای والیان مدنظرگرفته شده است.

عبدالمالک صدیقی معاون اداری اداره ارگانهای محلی در تماس تیلفونی به رادیو کلید گفت،

در صورت مهیا شدن امکانات لازم چون بودجه، برخی مشکلات که در ولایات وجود دارد حل می شود.

طرح افزایش اختیارات والی ها در حالی مطرح می شود که به عقیده شماری اگاهان در هشت سال گذشته حکومت مرکزی تلاش کرده تا صلاحیت های شماری والی های با نفوذ را تدریجا کاهش دهند زیرا به گفته اگاهان وجود اختیارات فراوان برخی والی ها برای حکومت مرکزی مشکل ساز بود.

 

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد