اجتماعی

۱۵ جدی ۱۳۹۸
نویسنده: اسحق اکرمی

والی بامیان: هیچ شخصی حق ساخت‌وساز را در ساحات تاریخی ندارد

غلام‌علی ناشناس؛ استاد باستان‌شناسی دانشگاه بامیان می‌گوید که روند ساخت‌وساز در بعضی از ساحات تاریخی و سرخ این ولایت جریان دارد که پیامدهای بدی در پی خواهد داشت.
آقای ناشناس افزود که عبور سرک از تپه‌‌ی الماس به مغاره‌های دوره‌ی بودایی و شهر غلغله‌ تاثیر منفی گذاشته است.
تپه‌ی الماس در مرکز بامیان در نزدیکی شهر غلغله واقع شده است و از این محل سرک ده‌متره از سوی اداره شهرداری ولایت بامیان عبور داده شده است که نگرانی‌های فعالین فرهنگی را در صفحات مجازی در پی داشته است.
علی، یکی از باشنده‌های بامیان می‌گوید که باید حکومت از ساخت‌وساز در ساحات باستانی جلوگیری نماید.
از سویی هم، بعضی از وکلای پارلمان و زورمندان از وزارت شهرسازی کشور اجازه‌ی ساخت‌وساز را در شهر کهنه که در نزدیک مجسمه‌های بودا واقع شده، گرفته است که با واکنش تندی از مقامات محلی این ولایت روبرو شده است.
محمد طاهر زهیر؛ والی ولایت بامیان در کنفرانس گزارش‌دهی دولت به ملت گفت که هیچ شخصی در هیج شرایطی اجازه‌ی ساخت‌وساز را در ساحات سرخ ندارد.
آقای زهیر افزود که سرک از تپه‌ی الماس مطابق به ماسترپلان فرهنگی و شهری عبور داده شده و به ساحات تاریخی و باستانی هیچ‌گونه ضرری وارد نکرده است.
این درحالی‌ست که هشت ساحه‌ی تاریخی بامیان در سال ۲۰۰۳ میلادی عضویت سازمان بین‌المللی فرهنگی، آموزشی (یونسکو) را به‌دست آورده است و به گفته‌ی کارشناسان که اگر ساخت‌وساز در این ساحات صورت بگیرد بامیان از لیست یونسکو حذف خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد