خبرهای داخلی

۱۶ حوت ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

هشدار سازمان ملل از حضور گروه القاعده و داعش در افغانستان

شورای امنیت سازمان ملل متحد از حضور قابل توجه جنگجویان القاعده و داعش درافغانستان هشدار داده است.

نشریه لانگ وار ژورنال به نقل از یک گزارش شورای امنیت سازمان ملل نوشته است که شورای امنیت سازمان ملل از حضور قابل توجه جنگجویان القاعده و داعش در افغانستان هشدار داده است.

در این گزارش شورای امنیت سازمان ملل از حضور القاعده در ۱۳ولایت افغانستان نامبرده شده اما گفته شده است که در ولسوالی شغنان ولایت بدخشان و ولسوالی برمل پکتیا گروه القاعده ۵۰۰ جنگجو دارد که بیشترین آنان جنگجویان اوزبیک، تاجیک، قرغیزستانی و پاکستانی اند.

در این گزارش آمده است که این جنگجویان به دلیل نبود منبع درآمد مستقل، زیر چتر طالبان و القاعده فعالیت می کنند و بیشتر مصارف آنان از سوی القاعده پرداخت می شود.

در بخشی از این گزارش آمده است: “اتحاد و همبستگی القاعده با طالبان و سایر گروه های هراس افگن در افغانستان همچنان محکم باقی مانده است. طالبان و القاعده متحد خیلی نزدیک همدیگر هستند، القاعده در سیزده ولایت افغانستان سایه افگنده و داعش در پنج ولایت فعالیت دارد”.

سازمان ملل در این گزارش هم چنان تخمین زده است که بین ۲ هزار ۵۰۰ تا ۴ هزار جنگجوی داعش در افغانستان فعالیت دارند.

این گزارش سازمان ملل در حالی منتشر می گردد که هیات امریکایی با نمایندگان گروه طالبان از یک هفته بدینسو در دوحه پایتخت قطر در مورد مذاکرات و قطع رابطه این گروه با سایر گروهای تروریسیتی بحث و گفتگو دارند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد