خبرهای خارجی

803
۵ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

هشدار امریکا به پاکستان در پی آزادی بنیان‌گذار لشکر طیبه

کاخ سفید به دولت پاکستان هشدار داده که اگر حافظ سعید، بنیانگذار لشکر طیبه و رهبر گروه جماعه الدعوه را مجددا بازداشت و محاکمه نکند، با پیامدهایی مواجه خواهد شد.

امریکا و هند این روحانی پاکستانی را به دست داشتن در حملات مرگبار مومبای (بمبئی) درسال ۲۰۰۸ میلادی متهم کرده‌اند. امریکا برای اطلاعاتی که به دستگیری حافظ سعید منجر شود، ۱۰ میلیون دالر  جایزه تعیین کرده است.

آقای سعید – که نامش در فهرست تروریستی سازمان ملل متحد هم هست – اتهامات را بی اساس می‌داند. او تاکید دارد که جماعه الدعوه یک سازمان خیریه است و در اعمال خشونت آمیز توسط گروه‌های پیکارجویی مانند لشکر طیبه نقشی ایفا نکرده است.

به گزارش بی بی سی، یک محکمه در لاهور پنجشنبه (۲۳ نوامبر) به آزادی حافظ سعید حکم داد. رای قاضی با استقبال طرفداران آقای سعید مواجه شده است ولی هند و امریکا آن حکم محکوم کرده و دولت پاکستان را مسوول دانسته‌اند.

کاخ سفید روز شنبه (۲۵ نوامبر) با صدور بیانیه‌ای حافظ سعید را یک “تروریست بدنام” خواند که در قتل صدها نفر از جمله تعدادی از شهروندان امریکا نقش داشته است.

کاخ سفید رفع حصر خانگی از حافظ سعید را قویا محکوم و دولت پاکستان را به ناکامی در تحت پیگرد قانونی قرار دادن آقای سعید متهم کرد که “پیامی عمیقا نگران کننده درباره تعهد پاکستان به مبارزه با تروریسم بین المللی می‌فرستد و کذب بودن ادعاهای پاکستان مبنی بر این که در خاک خود به تروریست‌ها پناهگاه نمی دهد را نشان می دهد.”

دولت امریکا هشدار داد: “اگر پاکستان برای بازداشت قانونی سعید و طرح اتهام علیه وی به خاطر جرائمی که مرتکب شده است اقدام نکند، این انفعال می تواند برای روابط دو جانبه (واشنگتن و اسلام آباد) و اعتبار پاکستان در جهان پیامدها داشته باشد.”

در پی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، دولت پاکستان امسال حافظ سعید را به حبس خانگی انداخت؛ اقدامی که برخی ناظران آن را پیام دوستی‌ای به دونالد ترامپ ارزیابی کردند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد