کابل

47
۱۷ حوت ۱۳۸۸

هشتم مارچ: خشونت علیه زنان همچنان ادامه دارد


کلید * هفدهم حوت ۱۳۸۸

 امروز هشتم مارچ مصادف است با روز جهاني زن

محمد کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهور که در مراسم تجلیل از این روز در کابل صحبت میکرد تاکید کرده است، باید ناقضین حقوق بشر به ویژه ناقضین حقوق زنان در افغانستان محاکمه شوند.

با این وجود اقای خلیلی گزارشهاي خشونت عليه زنان را نگران کننده خوانده گفت خشونت ها ازهر جانب که باشد بايد مورد پيگرد قانونى قرار گيرد.

معاون دوم رئیس جمهور به دست آوردهایی نیز اشاره كرد که زمینه بهبود وضعیت زنان افغان را در پی داشته است او به عنوان مثال از حضور گسترده زنان در ادارات دولتی و پارلمان یاد آور شد.

به گفته اقای خلیلی از هفت ميلیون شاگرد افغان چهل درصد دختران اند و در رهبری دولت نیز ۹ درصد را زنان تشکیل میدهد.

اين در حاليست كه مقامات وزارت امور زنان مى گويند در ٩ ماه اول امسال بیش از صد واقعه خود سوزى و پنجاه واقعه خودکشى زنان در کشور ثبت شده است.

با این وجود کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان میگویند در سال ٢٠٠٩ ميلادى بیش از ١١٩ واقعه خودسوزى و ٢٣ واقعه خودکشى را در حالي ثبت کرده اند که درجریان سال ٢٠٠٨ ميلادى ٨٤ واقعه خودسوزى و ٣٣ واقعه خودکشى زنان افغان رخ داده است.

به گفته مسولان وزارت امور زنان وکمیسون مستقل حقوق بشراين واقعات ناشى از انواع خشونت هاى چون لت و کوب ازدواج هاى اجبارى و قبل از وقت، بد دادن دختران و موارد دیگر را در بر میگیرد.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد