داغترین-خبر

155
۲۰ سنبله ۱۳۹۸
نویسنده: سمیه ولی زاده

هجده سال از حادثه ۱۱ سپتامبر می گذرد؛ ما در کجا قرار داریم؟


شماری از آگاهان سیاسی و فعالان مدنی حوزه غرب رویداد یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ را سرآغاز تحولات عظیم در افغانستان میدانند.

آنان حضور ده‌ها هزار سرباز امریکایی و بین المللی براي تامين امنيت، حمایت و آموزش نيروهای امنیتی افغان، ایجاد نظام دیموکراسی و بازسازی بخش های مختلف کشور از دستاوردهای اصلی پس از اين دوره عنوان می­کنند.

سیداشرف سادات یکی از فعالان مدنی در هرات به اين باور است كه نقش جامعه جهانی در پيشرفت و ترقی افغانستان در هژده سال اخير چشمگير بوده كه تا هنوز هم دوام دارد.

به گفته آقای سادات بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر و سقوط رژيم طالبان در افغانستان سطح سواد و تحصیل مردم نیز ارتقاء یافت.

در این هژده سال به خصوص در عرصه تحصيل و كار دختران و زنان تحولات بزرگی رخ داد، نهادهای حمایوی برای رشد و ارتقای ظرفیت زنان تاسیس شد.

با آنهم از ديد برخي از حاميان حقوق زن در هرات اين برنامه‌ها به صورت درست تطبيق نشده است.

سکینه حسینی، عضو شورای ولایتی هرات می گويد:«نبود هدف مشخص و عدم نظارت دقیق توسط حکومت از پروژه‌ها و برنامه های این نهادها باعث شد که میلیون ها دالر در بخش حمایت از زنان به جیب افراد فاسد برود.»

پس از هجده سال از كمك های جامعه جهاني صدای منتقدان در حوزه غرب كشور بلند است.

برخی از آگاهان سیاسی در هرات از نحوه مدیریت سیاسی، حضور نیروهای خارجی و روند بازسازی انتقاد می‌کنند.

آنان می‌گویند که فساد اداری، ضعف مدیریت حکومت و نبود سیستم منظم در عرصه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی سبب شده است که دستاوردها هژده ساله جامعه بین‌الملل در افغانستان زیر سوال برده شود.

از سوی هم شماری از شهروندان هرات از پیامدهای ۱۱ سپتامبر راضی نیستند.

آنان می‌گویند که با وجود حضور نیروهای خارجی، گروه داعش در افغانستان ظهور کرد و حملات تروریستی طالبان و نفوذ این گروه در بخش‌های زیادی از کشور بیشتر از قبل افزایش یافته است.

در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی ۱۹ تن از اعضای القاعده چهار طياره مسافربری خطوط هوايی امريكا را ربوده و در فاصله زمانی کوتاه دو فروند از این طیاره‌ها به برج‌های مرکز تجارت جهانی در شهر نیویارک حمله کردند، گفته مي‌شود در نتيجه اين حملات  بيش از ۲۹۰۰ تن كه متعلق به ۹۰ کشور جهان بودند كشته شدند.

اما در افغانستان واقعه یازدهم سپتامبر سبب شد، ائتلافی جهانی علیه طالبان که دیکتاتورترین نظام حاکم در افغانستان بود، شکل بگیرد و ظرف دو ماه بساط آنان از افغانستان جمع شود.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد