بازسازی

76
۲۴ حوت ۱۳۸۸
نویسنده:

نیاز به ۱۱٫۵ میلیارد دالر برای اجرای پروژه‌هاي آبي

کلید * بیست و چهارم حوت ۱۳۸۸

شجاع‌الدين ضيايي معين وزارت انرژي و آب کشور می گوید، اغلب زيرساخت‌هاي منابع آبي افغانستان بر اثر جنگ‌هاي سي ساله داخلي ويران شد و در حال حاضر غيرقابل استفاده است.

به گفته اقای ضیایی، با توجه به كوهستاني بودن افغانستان، آب‌هاي سطحي زيادي در كشور جاري است كه ۳۰‬ درصد آن مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بقيه به كشورهاي همسايه مي‌ريزد.

وی اعلام كرد، دولت براي طرح‌هاي بازسازي و توسعه پروژه‌هاي آبي افغانستان به‪ ۱۱‬ميليارد و ‪۵۰۰‬ ميليون دالر كمك مالي نياز دارد.

ضيايي در ادامه با اشاره به عمليات اخير در هلمند گفت: با تامين امنيت در هلمند، كار بر روي بند كجكي كه پروژه آن نيمه تمام است، از سر گرفته خواهد شد.

معین وزارت انرژی و اب اضافه كرد: با توجه به تامين امنيت نسبي، دولت در صدد است تا نظام كهنه آبياري را اصلاح و بازسازي كند و فعلا كار مطالعاتي و عملي يكهزار و ‪ ۲۰۰‬پروژه آبياري در دست انجام است.

معين وزارت انرژي و آب، از تكميل پروژه‌هاي كوكچه بدخشان، كيله گي بغلان، شاه توت كابل و پروژه‌هاي رود كنر، بند سلما در هرات و پروژه‌هايي در ولايات فراه و كاپيسا خبر داده گفت: در مجموع تاكنون‪ ۳۰‬ پروژه آبي به بهره برداري رسيده است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد