داغترین-خبر

۱۴ اسد ۱۳۹۸
نویسنده: عارفه صبوری

نگرانی نهاد های مرتبط به انتخابات درهرات از بی باوری مردم نسبت به برگزاری انتخابات


شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان و مسئولان کمیسون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در ولایت هرات از بی‌باوری مردم نسبت به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی می‌کنند.

شیراحمد شهیر احمدیار، مسئول بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) در ولایت هرات می‌گوید که تقلبات و تخلفات گسترده و وعده‌های عملی نشده نامزدان در دوره های قبلی انتخابات، باعث بی‌اعتمادی مردم نسبت به این روند شده است.

وی می‌افزاید، باید راهکارهای مناسب برای انگیزه‌ دهی مردم نسبت به روند انتخابات ریاست جمهوری جستجو شود.

آقای احمدیار هم چنان بیان داشت که اگر در برابر این مسأله بی‌توجهی صورت گیرد ممکن است، شماری زیادی از واجدین شرایط رای دهی به این پروسه اشتراک نکنند.

با این حال اشرف وحدت، آمر دارالانشای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در هرات می‌گوید:«بیش از یک هفته  از آغاز مبارزات انتخاباتی می‌گذرد؛اما حضور و استقبال مردم از این روند بسیار کمرنگ است.»

اما وی به مردم این ولایت وعده می‌دهد که با هر گونه تقلب و تخلف انتخاباتی برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

این در حالیست که شماری از باشنده‌گان ولایت هرات شعارهای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را خیالی و سرخرمنی عنوان نموده می‌ افزایند که درده سال اخیر برنامه‌ها و تعهدات برنده‌گان دوره‌های قبلی انتخابات کمتر تحقق یافته و این مسله باعث بی‌باوری شان شده است.

آنان  هم چنان می افزایند که این نامزدان با شعارهای گوناگون در تلاش رسیدن به چوکی قدرت اند؛ اما این شمار از باشنده‌گان هرات تاکید دارند که دیگر فریب اینگونه شعارها را نخواهند خورد.

با این همه شماری از آگاهان امور در هرات، شرایط کنونی کشور را بحرانی دانسته  و می‌گویند که وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مناسب نیست.

محمد رفیق شهیر یک تن از این آگاهان، بهترین راهکار دراین شرایط را لغو برگزاری انتخابات ریاست جمهور عنوان می‌کند.

وی با اشاره به تقلبات و تخلفات گسترده انتخابات ولسی جرگه می گوید، برگزاری انتخابات در این شرایط شکننده و فاجعه‌بار خواهد بود.

حدود هشت روز از آغاز روند مبارزات انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد؛ اما تاکنون تنها نیمی از تکت‌های انتخاباتی آغاز به کمپاین‌های شان نموده اند و قرار است تا کمتر از دوماه دیگر در ۶ میزان سال روان انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد