همسایه های افغانستان

360
۶ سرطان ۱۳۸۹

نگرانی جی ۸ از فعالیت های هسته ای و حقوق بشر ایران


 

رهبران امريكا، بریتانیا، روسیه، فرانسه، ایتالیا، چین، کانادا، آلمان و جاپان روز گذشته در پایان دومین روز از اجلاس سالیانه خود که در شهر موسکوکا در شمال تورنتو برگزار شد، با صدور يك بيانيه از “عدم شفافیت” برنامه های اتمی ایران و تداوم و گسترش غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد در این کشور عمیقا اظهار نگرانی کردند.

به عقیده سران “جي ۸ ” افزایش سطح غنی سازی اورانیوم در ایران با قطعنامه های سازمان امنیت و خواسته های آژانس بین المللی انرژی اتمی در تضاد مي باشد.

در بیانیه این گروه، ضمن حمایت کامل از قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل، از ایران خواسته شده است به مفاد این قطعنامه و تقاضاهای آژانس بین المللی انرژی اتمی ترتیب اثر دهد و با ادامه مذاکرات در این مورد موافقت کند.

رهبران کشورهای عضو گروه هشت از همه کشورهای جهان خواسته اند تحریم های در نظر گرفته شده در قطعنامه شورای امنیت را به طور کامل و دقیق اعمال کنند.

در یکی از ماده هاي بيانيه گروه ۸ آمده است، ایران باید به حکومت قانون تن دهد و آزادی بیان را برای شهروندانش به رسمیت بشناسد.

در بیانیه پایانی اجلاس گروه ۸ همچنین از فعالیت گروه ۵+۱ حمایت و از تلاش های دیپلماتیک ترکیه و برازیل برای حل بحران هسته ای ایران تقدیر شده است.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد