خبرهای داخلی

842
۱۴ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: نصیر فیروزی- ویراستار: الیاس ابدالی

نگرانی از فعالیت‌های افراط‌گرایانه و سیاسی در پوهنتون هرات

مسوولان پوهنتون هرات در یک نشست خبری از وجود حرکت های افراط گرایانه و برخی فعالیت های سیاسی در درون این نهاد اکادمیک سخن می زنند.

عبدالله فایز، رییس پوهنتون هرات که روز دوشنبه گزارش کاری اداره اش را به رسانه ها ارایه می کرد، گفت که برخی افراد و حلقات در کار این نهاد تحصیلی مداخله می‌کنند.

در کنار این او به برخی از حرکت های افراط‎گرایانه اشاره کرد که از آدرس محصلین و استادان این نهاد اکادمیک صورت می‌گیرد.

در بخش دیگر این نشست رییس پوهنتون هرات به نصب نشدن لوحه این پوهنتون اشاره کرد و گفت که برخی‌ها می‌خواهند از لوحه پوهنتون هرات بهره برداری سیاسی کنند.

اما اداره محلی هرات از پیگری جدی این نهاد برای جلوگیری از اینگونه حرکت ها سخن می زند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که به هیچ نهادی اجازه داده نمی شود که در کار پوهنتون هرات دخالت کند.

پیش از این نیز نگرانی‌‎هایی در مورد فعالیت‌های افراط‌گرایان در پوهنتون های کشور وجود داشته است. در همین پوهتنون کابل برخی استادان متهم به تبلیغ به نفع گروه‌های تروریستی و جذب محصلان هستند.

باری نوار ویدیویی از عبدالظاهر داعی، استاد شرعیات پوهنتون کابل پخش شد که او در یک سخنرانی اسامه بن لادن رهبر کشته شده القاعده را «شهید» و «مجاهد» خطاب می‌کند.

نگرانی به حدی بالا گرفت که عبدالحفیظ منصور، نماینده مردم در ولسی جرگه در یکی از نشست های این مجلس از رشد افراط‌گرایی در پوهنتون‌ها به شدت انتقاد کرد و گفت:” ثقافت اسلامی در پوهنتون ها تروریست تربیه می‌کند.” این اظهارات او با موجی از انتقاد و حمایت به همراه شد.

استراتیژی پنج‌ساله پوهنتون هرات

از سوی دیگر پوهنتون هرات براساس اطلاعات مسوولان این نهاد اولین پوهنتونی است که در کل کشور استراتیژی پلان پنج ساله اش را به وزارت تحصیلات عالی ارایه کرده است.

اخیرا این پوهنتون یک تعداد از رشته های جدید از جمله، منجمنت آب، دیپارتمنت طرح و دیزاین، دیپارمنت کاشی صنعتی، دیپارتمنت نفت و گاز ودیپارتمنت انیجینرینگ دیزاین را تاسیس کرده است.

پوهنتون هرات بعد از پوهنتون کابل بزرگترین پوهنتون در افغانستان است که محصلان از ۳۴ ولایت کشور در آن مصروف تحصیل هستند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد