داغترین-خبر

۱۵ میزان ۱۳۹۸
نویسنده: محمد فصیح متوکل

نهاد های ناظر: روند شمارش آرا باید هر چه زودتر آغار شود


شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات، با ابراز نگرانی از نبود ارقام مشخص رای دهندگان در روز انتخابات می‌گویند که کمیسیون مستقل انتخابات باید هرچه زودتر روند شمارش آرا را به صورت شفاف آغاز کند.

نهادهای ناظر بر انتخابات توسط ۷ هزار ۱۰۹ تن ناظر ۴ هزار ۳۴۵ مرکز رای دهی را در انتخابات ریاست جمهوری نظارت کردند که به گفته آنان، در برخی موارد زنان هنگام استفاده از حق رای شان، با تهدید و خشونت های فزیکی، لفظی مواجه شده و حتا افراد زومند مانع دادن رای آنان شده اند.

عزیز رفیعی رئیس مجتمع جامعه مدنی، امروز (دوشنبه، ۱۵ میزان) طی کنفرانس خبری به منظور شریک‌سازی«یافته های ابتدایی نهادهای ناظر، مبنی بر ارقام و حقایق» گفت که در روز برگزاری انتخابات در ۶ درصد از محلات رای دهی دستگاه بایومتریک درست کار نکرده است.

از سوی هم نیازولی احمدزی، عضو موسسه ابرار میگوید که رای بایومتریک، باید تنها آرای معتبر شناخته شده و به عنوان ارزش انتخاباتی پاسداری شود.

با این حال، ضیاءالله محمدی یکی از اعضای نهادهای مدنی می‌گوید که برای کاهش نگرانی مردم از روند انتخابات و تامین شفافیت، کمیسیون شکایات انتخاباتی باید هرچه زودتر رده بندی و دسته بندی شکایات انتخاباتی را اعلام کند.

همچنان، یافته های مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما) موسسه ابرار و مرکز آموزش حقوق بشر برای زنان افغان، نشان میدهد که در ۷٫۸ درصد از مراکز رای دهی به علت مشکلات امنیتی و مداخله افراد غیر مسئول در جریان رای دهی، روند رای  دهی متوقف شده است.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد