داغترین-خبر

۱۱ میزان ۱۳۹۸
نویسنده: محمد فصیح متوکل

نهاد های ناظر از عدم نشر لست مراکز رای دهی ابراز نگرانی می کنند

شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات، از عدم نشر لیست مراکز غیر فعال انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که نبود ارقام مشخص از مراکز رای دهی در روز انتخابات، سبب بی باوری مردم نسبت به این پروسه شده است.

نهادهای ناظر بر انتخابات با نظارت ۴ هزار ۳۴۵ مرکز توسط۷ هزار ۱۰۹ ناظر، انتخابات ریاست جمهوری را نظارت کردند که در کنار سایر چالش ها عدم نشر لیست مراکز غیر فعال  از سوی کمیسیون مستقل انتخابات را یک نگرانی عنوان میکنند.

عزیز رفیعی، رئیس مجتمع جامعه مدنی امروز (پنچ‌شنبه، ۱۱میزان)  طی کنفرانس خبری به منظور شریک‌سازی «نگرانی‌های انتخابات ریاست جمهوری» گفت که نشر آمارهای تخمینی و خیالی  اشتراک کننده های انتخابات از سوی کمیسیون و نامزدان، سلامت انتخابات را زیر سوال می‌برد.

از سوی هم، روشن سیرنی، رئیس مرکز حمایت از حقوق بشر برای زنان افغان می‌گوید که حساب رای بایومتریک‌ شده یکی از راه‌های جلوگیری از تقلب بوده و به عنوان ارزش انتخاباتی باید مورد پذیرش قرار گیرد.

با این حال، داکتر بصیر رئیس موسسه ابرار می‌گوید:« افرادیکه با استفاده از راه های مختلف سبب ایجاد تقلب شده اند باید به ارگان های عدلی و قضایی معرفی شده و کمیسیون های انتخاباتی با مراعت عدالت، پالیسی‌های انتخاباتی را عملی کنند.»

مجتمع جامعه مدنی افغانستان یا مجما، موسسه ابرار و مرکز آموزش حقوق بشر برای زنان افغان، در حالی از عدم نشر لیست مراکز غیر فعال در روز انتخابات  نگرانی می‌کنند که پیش از این کمییسیون مسقل انتخابات، گفته بود به دلیل ناامنی ها، ارقام دقیق مراکز فعال و غیر فعال رای دهی در اختیار آنان قرار ندارد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد