خبرهای داخلی

473
۲۰ قوس ۱۳۹۵
نویسنده: نوریه نزهت نادری

نهاد های حامی خبرنگاران اظهارات اخیر انورالحق احدی را محکوم کردند

نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها، اظهارات اخیر انورالحق احدی، رییس جبهه ملی نوین افغانستان را محکوم کرده، از احدی می‌خواهند بابت این گفته‌ها از رسانه‌ها و خبرنگاران افغان عذرخواهی کند.
انورالحق احدی، صبح امروز در نشست “جنبش روشنایی و چشم انداز فعالیت نهادهای مدنی” گفت که، شماری از رسانه‌های افغانستان توسط استخبارات کشور خریداری شده‌اند.
حامد پویا، رییس نهاد “بازار رسانه‌های افغانستان”، می‌گوید: “آقای احدی باید اسمای رسانه‌ها و خبرنگارانی را که از استخبارات پول گرفته‌اند، مشخص سازد، در غیر آن این اظهارات انورالحق احدی، توهین آشکار به رسانه‌های افغانستان است که در جریان پانزده سال گذشته به شکل بی‌طرفانه اطلاع رسانی کرده و در این راه قربانی داده‌‎اند.”
در همین حال، مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نهاد نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، می‌گوید: “احدی مکلف است تا در مورد گفته‌هایش اسناد و شواهد ارایه نماید، در غیر آن مطابق به قانون رسانه‌های افغانستان مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.”
خلوتگر، تاکید دارد، در روزهای اخیر مشمول نهادهای غیر حکومتی، رییس‌جمهور اشرف غنی، نیز به نحوی مخالفت خود را با فعالیت رسانه‌های افغانستان ابراز کرده است.
خلوتگر، دلیل اظهارات انورالحق احدی و گفته‌های چند روز پیش رییس‌جمهور را هراس از افشا شدن کارکردهای پیشین آنان که در مغایرت با قانون اساسی و منافع ملی کشور صورت گرفته است، می‌داند.
هر چند، سال روان خورشیدی خونین ترین سال در برابر رسانه‌های افغانستان پنداشته شده، اما رسانه‌های کشور در روزهای اخیر مورد حملات لفظی گوناگون نیز قرار گرفتند.
چندی پیش، رییس‌جمهور اشرف غنی، در یک نشست با منسوبان نهادهای امنیتی کشور گفت: “رسانه‌ها را بگذارید از آنها باد بیرون شود، از شما بم می‌برآید” که این گفته‌های رییس‌جمهور، واکنش‌های تند نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها را به دنبال داشت.
هر چند نهادهای مدافع از حقوق خبرنگاران، از رییس‌جمهور غنی، خواستند تا از رسانه‌های کشور عذرخواهی کند، اما ریاست جمهوری در پاسخ به این واکنش‌ها، گفت که، از اظهارات رییس‌جمهور اشرف غنی، سوء برداشت شده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد