خبرهای داخلی

556
۲۸ حمل ۱۳۹۶
نویسنده: عالیه فرزان

نهادهای مدنی طی یک حرکت نمادین دروازه شورای ملی را بستند

شماري از نهاد هاي مدني در اعتراض به تاخير در برگزاري انتخابات پارلمانی و شورای های ولسوالی‌ها، درب پارلمان افغانستان را به گونه ي نمادين بستند.
به باور اعضاي اين نهاد ها برگزاري انتخابات و اعلام زود هنگام تقويم انتخابات و همچنان مسدود شدن دروازه‌ي پارلمان از خواست هاي عمده ي مردم افغانستان است.
این فعالان مدنی تاکید دارند که پارلمان به نمايندگي از ملت افغانستان تا كنون هيچ كاري براي مردم نكرده است.
نوريه نادري عضو اين همايش مي گويد حكومت بايد هر چه زودتر تقويم انتخابات را اعلام كند و نیز دروازه شورای ملی که به باور او زمینه فساد را فراهم کرده است مسدود شود.
از سويي هم اين فعالان مدنی باور شان اینست که حکومت برای برگزاری انتخابات اراده ای ندارد.
در همین حال هارون‌صميمي يكتن از اعضاي ستاد برگزاري هر چه زودتر انتخابات پارلمانی و عضو انجمن نسل نوین افغانستان مي گويد،‌ نبود بودجه از بهانه هايي است كه حكومت براي ادامه کار پارلمان کنونی به شکل غیر قانونی تاکید دارد در حالي كه مي تواند با كسر معاش و امتيازات نماینده گان کنونی بودجه‌ي برگزاري انتخابات را فراهم كند.
از سويي هم نهاد هاي ناظر بر انتخابات تاکید بر این دارند كه كميسيون مستقل انتخابات بايد براي تطبيق روند اصلاحات انتخاباتی و آمادگي هاي انتخابات برنامه ي روشن ارايه كند.
جانداد سپين غر رييس نهاد اكسين مي گويد كه تعيين تاريخ انتخابات به اساس حدس و گمان از ديد نهاد‌هاي نظارت كننده درست نيست بل كميسيون بايد طي برنامه ي روشن تاريخ برگزاري  انتخابات را اعلام کند.
با این حال نهادهای مدنی هشدار مي دهند در صورتي كه به خواست‌هاي شان رسيدگي نشود و تقويم برگزاري انتخابات پارلمانی هر چه زودتر اعلام نگردد به اعتراض هاي شان ادامه مي دهند و در مقابل پارلمان خيمه‌هاي تحصن بر پا خواهند كرد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد