اجتماعی

531
۱۳ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: الهه بگرام‌وال

نهادهای مدنی با اهدای گل به شهروندان، به خشونت نه گفتند

شماری از نهادهای مدنی به هدف ترویج فرهنگ همدیگر پذیری و کتاب خوانی در میان شهروندان کشور طی یک برنامه به اشتراک کنندگان و مردم شاخه‌های گل و کتاب اهدا کردند.
این‌جا در موزیم ملی افغانستان، دها تن از فعالان مدنی و شهروندان کشور زیر یک چتر اشتراک کرده اند تا با اهدای شاخه‌های گل و کتاب، به فرهنگ خشونت و جنگ پشت پا زنند.
مسوولان نهادی زیر نام خاطره آفرینان، با همکاری نهادهای مدنی، به ادامه فعالیت‌های گذشته شان این بار، هژدهمین برنامه را که ایجاد تبسم بر لبان مردم نام دارد، برگزار کردند.
بارش سروری، مسوول نهاد خاطره آفرینان، می‌گوید: تلاش دارند با این نوع حرکت‌ها در راستای صلح موثر واقع شوند.
مسوولان این نهاد، می‌گویند که، در این برنامه ۱۵۰۰ جلد کتاب با عناوین مختلف برای شهروندان به گونه رایگان توزیع کرده‌اند.
با این حال، لیلا جعفری، رییس موسسه مطالعات حقوق بشر برای صلح در افغانستان و یکی از همکاران برنامه شاخه‌گل سرخ و کتابی برای صلح، در رابطه به نقش کتاب خوانی در میان نسل جوانان  می‌گوید: “با آنکه افغانستان یک کشور درگیر جنگ است، اما با مطالعه کتاب پیرامون صلح، نسل جوان می‌تواند که به فرهنگ خشونت نه بگویند.”
خانم جعفری، می‌افزاید: “به هر اندازه‌ای که فرهنگ مطالعه در کشور رشد کند، به فرهنگ خشونت و جنگ نه گفته خواهد شد.”
در همین حال، حمیده مومند، معین وزارت اطلاعات فرهنگ، می‌گوید: “چهره افغانستان همواره با جنگ و خشونت در جهان به نمایش گذاشته شده‌است، اما حالا جوانان و فعالان مدنی با این کار شان چهره‌ای دیگری را به نمایش می‌گذارند.”
به گفته‌ای مومند، رسانه‌ها باید با نشر برنامه‌های صلح، تلاش کنند تا یک تحول فرهنگی ایجاد گردد و شهروندان کشور نیز همدیگر پذیری را معیاری برای زندگی انتخاب کنند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد