سینما

1088
۲۸ حمل ۱۳۹۶
نویسنده: صمد علی نوازش

نقشبندی در نقش پدر حریص

احسان‎الله نقشبندی، بازیگر سینما، در فلم جدیدش در نقش یک پدر حریض ظاهر شده است. “دردهای پنهان” نام فلمی است که جــدیداً به کارگردانی احمدایمل نظری، فلمساز جــوان افغــان، ساخته شده اما تاکنـون به نمایـش نـرفتــه اسـت. ایمــل نظــری در ایـن فلم به احسان‎الله نقشبندی، نقش “پدر دختر فلم” را محول کرده و از بازیگری وی اظهار خوشنودی میکند. نقشبندی در این فلم به عنوان پدر حریض ظاهر شده که نمیگذارد دخترش با فرد مورد علاقه خود ازدواج کند.
احسان‎الله نقشبندی میگوید که بیش از ۲۰ سال تجربه بازیگری در سینما دارد و در فلمها و کلیپهای زیادی نقش ایفا کرده است. به گفته خودش، وی بیشتر در نقش پولیس، افسر نظامی و گاهی در نقشهای منفی در فلمها حضور یافته است. او اما مدعی است هر گونه نقشی که از سوی کارگردان برایش سپرده شود، میتواند از پس آن به خوبی برآید. این بازیگر افغان، در سریال درویش، ساخته زبیر فرغند، در نقش یک جنرال نقش ایفا کرده است.
نقشبندی با آن که هنر بازیگری را به گونه حرفهیی و اکادمیک نیاموخته است، اما میگوید: “تجربه طولانی در کارهای سینمایی دارم، اگر آموزشهای اکادمیک ندارم، تجاربم کم‎تر از یک بازیگر حرفه‎یی نیست. چون شوق و علاقه زیاد به فلم و سینما داشتم و با بزرگان سینما آشنایی حاصل کردم، از آن‎ها مهارتهای زیادی هنری را آموختم.” وی اشخاصی چون؛ صدیقبرمک، انجنیــر لطیـف، جــوان‎شیــر حیــدری و بـرومنـد را راهنمایان اصلــی خـــود در کـارهــای سینمایی معرفی میکند. نقشبندی در عیــن حال در مورد بینندگان فلمهایش میگوید: “تاکنون بینندگان فلمهایم از بازیگری من راضی هستند و همواره مرا مورد تشویق و حمایت قرار میدهند.” اما این بازیگر وضعیت سینما در کشور را مناسب ندانسته و میگوید در مجموع به بازیگران و هنرمندان سینما، قدر و اهمیت داده نمیشود. به گفته او، سینماگران نه حمایت کننده مالی دارند و نه هم حمایت کننده معنوی.
او می‎گوید فلمهای افغانی تماماً با بودجه شخصی سینماگران ساخته میشود و در داخل کشور بازار هم ندارد: “در این‎جا فلمهای هندی، پاکستانی و ترکی به نمایش گذاشته میشود، به فلمهای داخلی کسی اهمیت نمیدهد، تاکنون هر قدر فلمی که ساخته شده، بدون استفاده مانده است.”
با ایــن حــال، ایـمــل نظـــری، کــارگـــردان فـلــم دردهـــایپنــهــان، در مــورد بـــازیــگــری احـســان نقـشبنـــدی در ایــن فلــم، مـیگوید: “نقشبندی آنچه توقع میرفت، بالاتــر از آن بــازی کــرد. او یک بازیگــر تجــربـه‎کــار است کــه مــیتوانــد بهخــوبی از پــس هــر گونه نقشی برآید.” نظری در مورد فلمش میگوید: “دردهایپنهان، چگونگی روی آوردن جوانان به مواد مخدر را به تصویر کشیده است. انتظار ما از این فلم ۴۳ دقیقهیی این است که بتواند به جشنوارهها راه یابد.” به گفته او، این فلم در عین حالی که چگونگی آغشته شدن جوانان افغان به مواد مخدر را به تصویر کشیده، دارای داستان هنری و عاشقانه نیز میباشد.
ایمل نظری با این فلمش یک چهره جدید را نیز در سینما به معرفی گرفته است.  “صنم دلجو”، دختر تازه‎کار در هنر بازیگری، به تازگی پایش به بازیگری و سینما کشیده شده و بار نخست، ایمل نظری حاضر شده است نقش مرکزی فلم دردهای پنهان را به وی بسپارد.
صنم دلجو درمورد اولین تجربه بازیگری‎اش میگوید: “با آن که مردم برداشت خوبی از سینما ندارند، به نظر من کار در سینما شخصیت دختران را زیر سوال نمیبرد و محیط سینما قابل اعتماد است. اما هر دختری که بخواهد در سینما کار کند، باید جرئت داشته باشد.” دردهای پنهان در کمپنی “راسخ فلم” تولید شده و احمدایمل نظری علاوه بر کارگردانی این فلم، نقش مرکزی را نیز در آن بازی کرده است. از عوامل دیگر این فلم میتوان صابره سادات در نقش مادر، عرفان صافی در بخش تصویربرداری و تخنیک و مروه کامل در بخش طراحی لباس، را نام گرفت.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد