جنوب

80
۲۵ دلو ۱۳۸۸

نظارت اوباما از بزرگترین عملیات نظامی در هلمند


کلید * بیست و پنجم دلو ۱۳۸۸

تامی ویتور یکی از سخنگویان قصر سفید در مورد عملیات موسوم به مشترک در مارجه هلمند که بزرگترین عملیات نظامی پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان خوانده شده گفته است، باراک اوباما عملیات نظامی در افغانستان را از نزدیک نظارت دارد و تازه ترین اطلاعات این عملیات که در آن هزاران سرباز امریکایی و افغان شرکت دارند، در اختیار او قرار داده می شود.

ویتور می گوید، اطلاعات تازه در ارتباط به این عملیات از طریق «صالون خاص مراقبت وضعیت» در قصر سفید به رییس جمهور اوباما ارایه می گردد.

وی گفت، در این ارتباط معلومات بیشتر در ادامه روز از سوی جیمز جونز مشاور امنیت ملی در اختیار رییس جمهور قرار داده می شود.

با این حال گوردن براون صدر اعظم بریتانیا از نیروهای این کشور که در عملیات هلمند شرکت دارند ستایش کرده گفته است، در حالی که عملیات نیروهای پیاده بحری امریکا در مارجهء هلمند متمرکز است نیروهای بریتانیایی و افغان در ولسوالی نادعلی ولايت هلمند  به عملیات ادامه می دهند

وی گفته است که تصمیم دارند که به حمایت افغان ها طالبان را شکست دهند.

با این وجود گلاب منگل والي هلمند اعلام کرد، عمليات در مارجه و نادعلي با موفقيت پيش مي رود و تاکنون حداقل ۲۵ طالب در این عملیات كشته و بيش از ۲۰۰ كيلوگرام مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

از سویدیگر تا حال ۸۲۵ خانواده از مارجه و نادعلي به شهر لشكرگاه مركز اين ولايت پناه آورده اند.

از جانب دیگر طالبان مسلح ادعا كرده اند در جريان درگيري ها در مارجه ۱۳ تانگ نيروهاي خارجي را منهدم و بيش از ۶۰ نظامي خارجي را كشته اند.

ادعايی كه از سوي ناتو و مقامات افغان به شدت رد شده است.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد