خبرهای داخلی

346
۱۶ دلو ۱۳۹۷
نویسنده: محمد فصیح متوکل

نشست مسکو در سایه مخالفت حکومت برگزار گردید


در اوج مخالفت های حکومت از برگزاری نشست مسکو، روز سه شنبه شماری از چهره‌های برجسته‌ی سیاسی کشور با نماینده های گروه طالبان در مسکو دیدار کردند.
باور ها نسبت به برگزاری این نشست متفاوت است و این گفت‎‌و گو ها نیز مانند مذاکرات گروه طالبان با نمایندگان امریکا در قطر، موافقان ومخالفان خود را دارد.
مخالفان نشست مسکو برگزاری این مذاکرات را به نحوی پراگنده‌گی در گفتگوهای صلح و ناشی از ضعف رهبری حکومت افغانستان می دانند.
کبیر رنجبر، یکی از آگاه‌هان امور سیاسی می‌گوید:” نشست مسکو میان شماری از چهره های سیاسی و نماینده های طالبان مشروعیت حکومت را زیر سوال می‌برد.”
به گفته وی، ایالات متحده امریکا درقبال پروسه صلح افغانستان، ضعیف برخورد کرده و این برخورد سبب شده است پروسه صلح به چالش مواجه شود.
اما موافقان این نشست دیدگاه متفاوت تری به این مذاکرات دارند. بشیر بیژن، کارشناس سیاسی با استقبال از این نشست می‌گوید:” اینگونه نشست ها، چندپارچه‌گی، میان گروه‌های سیاسی را از بین می‌برد، بدلیل اینکه رفتار حکومت افغانستان در پروسه صلح، واضح نیست و رهبری حکومت به روند صلح شخصی فکر می‌کنند.”
از سوی هم، صادق مدبر ، کار شناس سیاسی می‌گوید تا زمانیکه گروه طالبان حاضر به گفت‌وگو با حکومت افغانستان نشوند، صلح تامین نخواهد شد.
وی، هم چنان افزود که ممکن است هرچه زودتر زمینه گفت‌‎وگوها میان حکومت افغانستان و گروه طالبان باید فراهم شود.
درحالیکه شیر محمد عباس ستانکزی یکی از اعضای برجسته گروه طالبان و رییس هیئت مذاکره کننده نشست مسکو در مصاحبه با رسانه ها گفته بود که گروه طالبان خواهان منحل شدن نیروهای امنیتی افغان اند ، اما مولوی قلم‌الدین یک مقام پیشن گروه طالبان در حاشیه نشست مسکو به نقل از این گروه گفت که طالبان خواستار منحل شدن اردوی ملی نیستند و نمی‌خواهند یک بار دیگر به گذشته برگردند.
نشست میان چهره های سیاسی افغانستان و نماینده های گروه طالبان در حالی برگزار شد که پیش از این نیز مسکو نشستی را با اشتراک نماینده های گروه طالبان و اعضای شورای عالی صلح برگزار کرده بود که نتیجه ملموس در بر نداشت.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد