خبرهای داخلی

438
۵ جدی ۱۳۹۶
نویسنده: نوریه نزهت نادری

نشست سه جانبه افغانستان، چین و پاکستان برگزار شد

کشورهای چین و پاکستان توافق کردند تا از روند گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغانها پشتیبانی می کنند.

وانگ یی وزیر خارجه چین در نشست سه جانبه کابل، اسلام آباد و بیجنگ گفت که حکومت افغانستان برنامه گفتگو با طالبان را به زودی روی دست خواهد گرفت و چین و اسلام آباد از این روند حمایت خود را اعلان کردند.

به گفته وانگ یی، چین برای فراهم سازی زمینه گفتگو با طالبان همکاری می کند.

این مقام ارشد  چینایی نتایج نخستین نشست سه جانبه میان کشورهای افغانستان، پاکستان و چین را مثبت ارزیابی  کرد.

در همین‌حال صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه کشور این نشست را فرصتی تاریخی برای سه کشور دانسته، افزود:” نشست سه جانبه زمینه انجام اقدامات واضح در برابر تروریزم و وارد کردن فشار بر حامیان محلی آنان را فراهم می کند.

آقای ربانی بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان را مرتبط به مبارزه صادقانه این کشورها در امر مبارزه با هراس افگنی دانست.

بر اساس معلومات وزارت خارجه چین، در نشست سه جانبه، روی تامین صلح و بازسازی افغانستان، بهبود روابط میان کابل_اسلام آباد، تامین امنیت کشورهای اشتراک کننده دراین نشست و گسترش ارتباطات و همکاری‌های منطقه‌ای گفتگو شد.

به نقل از وزارت خارجه چین، افغنستان و پاکستان در این نشست توافق کردند تا روابط خود را بهبود و برای حل اختلاف ها گفتگوهای فشرده ای را در چهارچوب نشست سه جانبه انجام دهند.

سه کشور اشتراک کننده در این نشست به توافق رسیدند تا گروه‌های کاری مشترک برای همکاری های امنیتی، اقتصادی و مهاجرین تشکیل شود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد