خبرهای داخلی

377
۲۷ سرطان ۱۳۹۷
نویسنده: عمران نیاز

نشست بورد مشترک نظارت و انسجام به سوی کنفرانس جنوا برگزار شد

بیست‏‎و‎یكمین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام به سوی كنفرانس جنوا روز چهارشنبه در ارگ ریاست جمهوری در کابل برگزار شد.
تدامیچی یاماماتو، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، در این نشست گفت كه حكومت افغانستان تا برگزاری کنفرانس جنوا باید روی شش اصل مهم كار كند.
به گفته او، این شش اصل شامل “برگزاری انتخابات شفاف و فراگیر، رسیدن به اهداف از پیش تعیین‎شده، تأمین هماهنگی میان وزارت‎خانه‎ها، بیومتریک نیروهای پولیس، تدوین قانون برای رشد سکتور خصوصی و مبارزه با فساد اداری” می‎شود.
نشست جنوا كه برای حكومت افغانستان مهم توصیف شده است، به تاریخ ۲۸ ماه نوامبر سال روان میلادی برگزار می‎شود.
حکومت افغانستان در این نشست تعهدات تازه‎ای را به شرکای بین‎المللی خود در بخش‎های مختلف حکومتداری و حاکمیت قانون خواهد سپرد.
با این حال، محمد اشرف غنی، رییس جمهور كشور، می‎گوید که انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‏‎ها و همچنان انتخابات ریاست جمهوری به صورت حتمی برگزار می‎شود.
او نیز که در بیست‏‎و‎یكمین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام به سوی كنفرانس جنوا صحبت می‎کرد، افزود که هیچ مانعی در برابر برگزاری این انتخابات‎ها در افغانستان وجود ندارد.
داستان جنگ و صلح افغانستان كه هنوزهم پهلوهای پنهان زیادی دارد،‌ یکی از موضوعاتی است که در کنفرانس جنوا درباره آن بحث خواهد شد.
رییس جمهور غنی در این رابطه می‎گوید كه ابتكار صلح را مردم افغانستان در دست دارند و حمایت شركای بین‎المللی کابل در مورد صلح افزایش یافته است.
در حالی که افغانستان در هفده سال گذشته در شرایط جنگی به سر برده است، غنی از ظهور یک افغانستان جدید نوید می‎دهد.
به گفته او، در افغانستان جدید مشکلاتی که در هفده سال گذشته دامن‎گیر مردم بود، وجود نخواهد داشت.
هرچند رییس جمهور از برگزاری انتخابات شفاف و صلح با مخالفان نظام خبر می‎دهد اما هنوز هم مشكلات زیادی در روند برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‎ها و همچنان كشانیدن مخالفان مسلح به میز مذاكرات صلح، به مشاهده می‎رسد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد