خبرهای داخلی

339
۱۰ اسد ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

نتایج امتحان کانکور اعلام شد

وزارت تحصیلات عالی نتایج امتحان سراسری کانکور را امروز چهارشنبه اعلام کرد.
براساس اعلام وزارت تحصیلات عالی، تهمینه فرزند عبدالصبور، فارغ لیسه افغان – ترک از شهر کابل، با کسب ۳۵۳ نمره، نفر اول این امتحان شده است.
محمدعمادالدین فرزند عبدالقاهر از لیسه انقلاب اسلامی هرات با کسب نمره ۳۴۸٫۲۶۹ در این امتحان نفر دوم شده است و مختار فرزند خادم از لیسه ده سرخ بامیان با نمره ۳۴۸٫۲ نفر سوم شده است.
محمدهادی از هرات با نمره ۳۴۸٫۱۸۵ و صفدر با نمره ۳۴۶٫۶۲ از بامیان به ترتیب مقام‎های چهارم و پنجم امتحان عمومی کانکور را به دست آورده‎اند.
نجیب‎الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی گفت که این پنج نفر در رشته‎های طلب معالجوی پوهتنون طبی کابل و انجنیری پوهنتون کابل کامیاب شده‎اند.
خواجه عمری اعلام کرد که این پنج نفر در اولین فرصت با استفاده از بورسیه‎های دولتی برای تحصیل به خارج کشور اعزام خواهند شد.
وزارت تحصیلات عالی می‎گوید که در امتحان سراسری کانکور ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷ از مجموع ۱۷۵ هزار و ۶۹۸ نفر داوطلب (فارغان تعلیمات عمومی مکتب‎ها)، ۱۵۸ هزار و ۵۸۹ نفر در امتحان اشتراک کرده‎ بودند.
از مجموع این رقم، ۶۰ هزار و ۵۱ نفر که ۳۱٫۵ درصد آن‎ها را دختران و ۶۸٫۵ درصد شان را پسران تشکیل می‎دهند، به موسسات تحصیلات عالی دولتی راه یافته‎اند.
همچنان ۱۲ هزار و ۴۹۸ نفر دیگر در موسسات نیمه عالی دولتی کامیاب شده‎اند.
مقام‎های وزارت تحصیلات عالی می‎گویند که از مجموع شرکت‎کنندگان امتحان کانکور، ۶۶ هزار و ۸۰۳ نفر دیگر در حالی که نمرات کامیابی در رشته‎های دلخواه شان را به دست نیاورده‎اند، برای شمولیت در موسسات تحصیلات عالی خصوصی و موسسات نیمه عالی دولتی واجد شرایط هستند.
شمار افرادی که در این امتحان بی‎نتیجه مانده‎اند، ۱۹ هزار و ۲۳۷ تن اعلام شده است و همچنان از مجموع داوطلبان امتحان کانکور، ۱۷ هزار و ۵۹ نفر در امتحان شرکت نکرده‎اند.
در امتحان کانکور ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷ پایین‎ترین نمره کامیابی برای موسسات تحصیلات عالی ۱۵۰ و برای موسسات تحصیلی نیمه عالی ۱۴۰ تعیین شده بود.
وزیر تحصیلات عالی با تأکید بر برگزاری شفاف و عادلانه امتحان کانکور گفت که در جریان این امتحان تنها ۵۰ مورد تخلف مشاهده شد که در چهارچوب قانون بدان رسیدگی شده است.
خواجه عمری افزود که این رقم پایین تخلف نشان‎دهنده مدیریت سالم پروسه امتحان کانکور از سوی کارمندان وزارت تحصیلات در سراسر کشور است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد