کابل

67
۳ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

میدلی: ناتو در افغانستان پایگاه دایمی نمی سازد!

 

ناتو مي گويد، قواي اين سازمان بر اساس درخواست دولت افغانستان و سازمان ملل متحد به اين كشور آمده و خواستار ایجاد پايگاه هاى دايمى نظامى در اين سرزمين  نيستند.

به گزارش رادیو کلید، دومينک ميدلى سخنگوى نماينده ملکى سازمان ناتو در افغانستان، روز دو شنبه ضمن اعلام اين خبر به رسانه ها گفت، چندى قبل در نشست ليزبون موافقتنامه همکارى هاى طويل المدت بين سازمان ناتو و دولت افغانستان به امضا رسيده است.

به گفتۀ دومينيک، به اساس موافقتنامه ياد شده، نيروهاى امنيتى افغان به اساس هدفي كه از سوي رئيس جمهور کرزى تعيين شده، بطور تدريجى مسؤوليت امنيت را تا سال ٢٠١٤ ميلادى در سراسر افغانستان به عهده خواهند گرفت.

وى گفت که مطابق موافقتنامه عقد شده بين ناتو و دولت كابل، سازمان ناتو در آينده نيز به آموزش و تجهيز نيروهاى ملى افغان توجه داشته و به کمک هايش در اين مورد ادامه خواهد داد.

اين مقام ناتو تاكيد كرد كه ما خواستار پايگاه هاى دايمى نظامى در افغانستان نيستيم.

ناتو در حالى از عدم تمايل براي ايجاد پايگاه هاى دايمى در افغانستان سخن مي زند که رئيس جمهور کرزى، هفته گذشته، طى يک نشست خبرى گفت که امريکا خواستار پايگاه هاى دايمى در كشور مي باشد.

آقاي كرزي تاكيد كرد که نهادهای ملی چون؛ شوراى ملى و لويه جرگه در مورد اجازه ايجاد پايگاه هاى دايمى امريكا در افغانستان تصميم خواهند گرفت.

پس از آن جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع ملی اعلام کرد که استقرار پایگاه دایمی امریکا در افغانستان به نفع امنیت منطقه خواهد بود.

از سوی دیگر محمد اسماعیل، سرپرست وزارت انرژی و آب و یکی از قوماندانان سابق جهادی، بتاریخ ۲۶ دلو در هرات، به گفته های  وزیر دفاع ملی واکنش نشان داد و از جنرال وردک خواست تا سخنانش در این مورد را پس بگیرد.

 

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد