کابل

115
۷ دلو ۱۳۸۸

موضوع حقوق بشر در گفتگوهای صلح تضمین شود


کلید * هفتم دلو ۱۳۸۸

عفو بین الملل گفته است که حقوق بشر به شمول حقوق زنان باید در جریان گفتگوهای آشتی ملی با طالبان در افغانستان مورد تهدید قرار نگیرد و این گفتگوها منجر به وخامت گراییدن شرایط حقوق بشری نشود.

این درحالیستکه حامد کرزی، سر منشی ملل متحد و وزرای خارجه دیگر کشورها قرار است در مورد ترتیب مسئله امنیت در افغانستان برای دوسال آینده گفتگو خواهند داشت که این موضوع در چهارچوب برنامه های مذاکره با مخالفین مطرح خواهد شد.

سم ظریفی مسوول اجرایی عفو بین الملل برای اسیا گفته است: هر گفتگویی با طالبان باید شامل تعهدی واضح در مورد حقوق بشر باشد که دو طرف را ملزم به رعایت توسعه قانون و تحکیم حقوق بشر سازد.

با این حال عفو بین الملل افزوده است طالبان در طور حکمرانی خود تنها بنیادی از خشونت و نقض حقوق بشر را بر جا گذاشتند و در دوره قدرت خود نشان دادند برخوردشان در مورد حقوق بشر کاملا نادرست بوده است.

این درحالیست که جنرال استنلی مک کریستال گفته است که طالبان می توانند بخشی از راه حل در افغانستان باشند.

آقای کریستال قوماندان نیروهای امریکایی در افغانستان به فایننشال تایمز گفته است، مذکرات سیاسی در سطح بالا با طالبان می تواند بحران موجود را خاتمه بخشد.

با این وجود مک کریستال تاکید کرده که یکی از مسایلی که در نشست لندن بحث خواهد شد این است که یک چوکات برای واگذاری مسوولیت تامین امنیت به خود افغان ها خواهد بود.

وی معتقد است که مذاکرات صلح حدود صلاحیت حکومت افغانستان خواهد بود ولی او به این باور است که راه حل سیاسی برای تمام مشکلات یک چیز انکار ناپذیر است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد