تحقیقاتی

657
۱ جوزا ۱۳۸۹
نویسنده:

موسی قلعه، اختلافات میان بریتانیا و امریکا

 

مسولان دولتي در ولسوالي موسي قلعه ولايت هلمند كه از جمله ولايات جنوبي و نامن كشور محسوب مي گردد، نيروهاي بریتانیایی مستقر در اين ولسوالي را متهم به همكاري با طالبان مسلح نموده اند.

ملاعبدالسلام ولسوال موسي قلعه درنشست خبري كه هفته گذشته در مركز ولايت هلمند داشت، براي خبرنگاران گفت، انگليس ها درمدت بيش از دوسال كه در موسي قلعه حضورداشتند، نتوانستند امنيت را دراين ولسوالي تامين نمايند.

وي درحين حال افزود، نيروهاي خارجي در افغانستان بخاطر مبارزه علیه تروريزم به این کشور آمدند نه برای عملی ساختن اهداف خاص سياسي.

به گفته وي هر رهبر طالبان كه از امر خارجي ها سركشي نمايد، سرنوشت اش مانند ملا برادر مي شود.

گرچه اظهارات ولسوال موسي قلعه درخصوص همكاري انگليس ها با طالبان مسلح صبحت هاي امروز نيست و ازمدت ها بدينسو همچو ابراز نظرهايی بصورت مستقيم و غيرمستقيم مطرح شده ولی چرا دراين مقطع زمانی و اوضاع چنین اظهاراتی ازسوي يك مقام دولتي در اين ولايت بیان می شود.

دادنوراني يكی از تحليلگران مسايل سياسي دليل انرا ناشي از تغيرات اخير در دولت انگليستان يعني برنده شدن حزب محافظه كار در مقابل حزب كارگر و ازطرفی هم اختلافات ميان انگليس ها و امريكایی در خصوص حضور در ولايت هلمند می داند.

ولی وحيد مژده يكی ديگر از كارشناس مسايل سياسي كشور بدين باور است كه اظهارات ملاعبدالسلام ولسوال موسي قلعه هلمند، مبني بر همكاري نيروهاي انگليسي با طالبان مسلح دراين ولسوالي روي عقده مي باشد.

وي معتقد است موضوع اختلاف ميان امريكاي ها و انگليس ها از گذشته بوده ولي بیشتر دلیل روی کار آمدن حكومت جديد ايتلافي در بريتانيا و عدم رضايت انها در خصوص جنگ در افغانستان احتمال بروز این اختلافات است.

اظهارات ولسوال موسی قلعه در حالی مطرح می شود که داود احمدزي سخنگوي والي هملند این اظهارات عبدالسلام ولسوال موسي قلعه را بی اساس ميخواند.

با اينحال مقامات وزارت امورداخله كشور هرگونه اظهاراتی مبني بر همكاري نيروهاي بریتانیایی در موسي قلعه با طالبان مسلح را رد مي كنند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد