فرهنگ و هنر

۲۹ اسد ۱۳۹۶
نویسنده: فرشته آرش فیضی

ملالی ویاړ می‎کوشد خودش باشد

ممتاز بودن در میان یک جمع، آرزوی همگان است. اما تمام افراد به این آرزو نمی‎رسند. تنها کسانی در میان جمعی از افراد ممتاز می‎شوند که بیدارخوابی می‎کشند و عرق می‎ریزند. ملالى ویاړ که فعلاً لیسانس زبان و ادبیات پشتو از پوهنتون کابل است، در دوره‎ تحصیل، از ممتازترین‎های فاکولته ادبیات این پوهنتون بوده است. او فعلاً قصد دارد دوره ماستری خود را شروع و سپس تحصیلات مقطع دوکتورایش در یکی از پوهنتون‎های معتبر جهان را پی بگیرد. از شما دعوت می‎کنیم گفتگوی ما با این دانش‎آموخته فعال را در این جا دنبال کنید.
مرسل: چند سال به عنوان محصل ممتاز در جمع هم‎قطاران خود بودید؟ مختصر در این باره بگویید.
ملالى ویاړ: من مدت دو سال به حیث شاگرد ممتاز صنف خود بودم. در مدت چهارسال دوره تحصیلی، قصه‌هاى کوتاه، اشعار آزاد و چندین مقاله‌ ادبى و اجتماعى نوشته‎ام. موضوع این نوشته‎ها، مشکلات مردم است. نوشته‎هایم در روزنامه‎های مختلف چاپ شده است. عنوان قصه‎هایم، “د مور ورځ”، “واوره څه درته وایم” و “خندا بیاځلې ژوند دى”، است.
مرسل: دلایل این که شما عنوان محصل ممتاز را گرفتید، چیست؟
ملالى ویاړ: مطالعه، تحقیق و نوشته زیاد در رابطه به رشته تحصیلى‌ خودم سبب شد در میان هم‎دوره‎های خود ممتاز و متمایز باشم. من تلاش داشتم کسى باشم که خودم می‌خواستم نه این که کسى باشم که خودم دوستش نداشتم. در این مدت، همان مشکلاتی که سد راه دیگر دختران افغان است، سد راه من هم قرار داشت. اما من هیچ‎وقت خود را نباختم. در برابر هر شکست و مشکل، قوی‌تر و استوارتر از قبل ظاهر شدم و مبارزه کردم. بعد از هر بار افتادن زود برخاستن را ترجیح دادم. همیشه کوشش کردم بر مشکلات فایق شوم. با وجود این، بالاخره نتوانستم در دوره ماسترى راه پیدا کنم. به خاطر دارم بعضى هم‎صنفی‌های ناتوان‌تر از من در این برنامه شامل شدند، ولى من با تمام تلاش‌ها و زحماتم موفق نشدم. این یکى از خاطره‌هاى بدى ایام تحصیل‌ام است. این واقعه سبب شد تا مدتی از مطالعه و حتا نویسندگى دور شوم.
مرسل: آیا می‌خواهید در آینده به صفت استاد در فاکولته ادبیات مقرر شوید؟
ملالى ویاړ: من عاشقانه مطالعه می‎کنم و تصمیم دارم تحصیلات خود را تا مقطع دوکتورا ادامه دهم. قبلاً معمول بود شاگرد ممتاز دوره لیسانس، به حیث استاد در پوهنتون‌ها مقرر شود ولى بر اساس فرمان رییس جمهور، برای استادی، مدرک ماستری شرط است. با این حال، در صورتی که بتوانم مدرک ماستری خود را به دست بیاورم، دوست دارم برای استادی در پوهنتون با دیگران رقابت کنم. استاد بودن را دوست دارم. آرزو دارم روزی فرا برسد که از طریق تدریس بتوانم به زبان و مرد خود خدمت کنم.
مرسل: دسترسی محصلان به امکانات آموزشی و تحصیلی چطور است؟
ملالى ویاړ: متأسفانه در پوهنتون‎ها تحقیق و ترجمه صورت نمى‌گیرد. نهادی وجود ندارد که کتاب‎ها و متون را از زبان‌هاى دیگر ترجمه کند و یا خود این نهاد تحقیق کند و مواد آموزشی تازه‎ای را در اختیار محصلان قرار دهد. وقتى کتاب‎خانه مجهز با کتاب‌های جدید نباشد و مرکز تحقیق و ترجمه هم وجود نداشته باشد، مسلم است که محصلان با مشکلات زیاد مواجه هستند.
مرسل: مشکلات جدی محصلان دیپارتمنت زبان و ادبیات پشتو در پوهنتون کابل چه است؟
ملالى ویاړ: در قسمت استاد و عالم زبان و ادبیات پشتو، محصلان کدام مشکل خاصی نداشتند، اما نبود کتاب‎خانه مجهز و تکنالوژی آموزشی از مشکلات عمده ما بود. مثلاً ما دستگاهی نداشتیم که بتواند آواهای زبان پشتو را به خوبی تلفظ و برای محصلان به شکل قابل فهم آن ارایه کند.
مرسل: وضعیت تحصیل دختران در پوهنتون کابل چگونه است؟
ساختن محیط خوب و بد به دست خود ما است. اگر ما بخواهیم می‌توانیم محیط زیبایی را برای خود بسازیم و اگر نه عده‎ای منتظر هستند تا محیط ما را بد بسازند. عده‎ای از اوباش‎ها که به تحصیل هیچ اهمیتی قایل نیستند، دختران را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند، مگر اداره و استادان پوهنتون‌ها به دختران محصل احترام خاص دارند.
مرسل: در اخیر پیام تان برای جوانان چه است؟
ملالى ویاړ: جوانان باید بیشتر از روزهای گذشته درس بخوانند، مطالعه اضافی داشته باشند و تحقیق کنند تا از حق و حقوق خود در جامعه دفاع کنند و مصدر خدمت برای دیگران واقع شوند. دختران باید صدای خود را علیه ظلم و ستم بلند کنند و در این راه هراسی هم به دل نداشته باشند. به یاد داشته باشیم که از هر شکست باید درس بگیریم و با عبرت از گذشته مسیر آینده را بهتر و مصوون‌تر بپیماییم.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد