خبرهای داخلی

394
۸ دلو ۱۳۹۶
نویسنده: خلیل اسیر

مقام‎های ارشد امنیتی از مردم معذرت خواستند

وزرای دفاع و داخله و رییس عمومی امنیت ملی به دلیل ناتوانی نیروهای دولتی در جلوگیری از پنج حمله مرگبار انتحاری، در یک هفته اخیر، در ولایت‎های کابل، ننگرهار، کندرها و هلمند از مردم معذرت خواستند.
آن‎ها در یک کنفرانس مشترک خبری در شهر کابل، اعلام داشتند که تنها با استعفای شان مشکل امنیت افغانستان حل نخواهد شد و اگر نه حاضر اند از سمت‎های خود همین حالا کنار بروند.
به گفته این مقام‎های امنیتی، دولت افغانستان، در حال حاضر، با ۲۰ گروه تروریستی در جنگ به سر می‎برد و طبعاً جلوگیری از بعضی حملات تروریستی دشوار است.
مقام‎های ارشد امنیتی کشور، یک روز پس از حمله مرگبار انتحاری در چهارراهی صدارت شهر کابل به این کنفرانس مشترک خبری حاضر شده بودند.
ویس‎احمد برمک، وزیر امور داخله، در این کنفرانس خبری اعلام کرد که در حمله چاشت روز شنبه (هفتم دلو) در شهر کابل، ۱۰۳ نفر کشته و ۲۳۵ نفر زخمی شده‎اند.
در میان کشته‎ها و زخمی‎های این رویداد، زنان و کودکان نیز شامل اند.
در همین حال، محمدمعصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی، اعلام داشت که حمله انتحاری هفتم دلو، یک فاجعه برای مردم افغانستان بود.
او تصریح کرد که تاکتیک جنگی مخالفان مسلح دولت تغییر کرده و جنگ فعلاً شهری شده است.
ستانکزی همچنان گفت که همزمان با تحقق برنامه‎های اقتصادی دولت، ناامنی در کشور نیز بیشتر شده است.
او عوامل این ناامنی‎ها را به بیرون از افغانستان، به‎ویژه پاکستان، ارجاع کرد.
به گفته ستانکزی، عوامل انتحاری که به افغانستان برای انجام حملات تروریستی فرستاده می‎شوند، در چند نقطه مشخص پاکستان، از جمله شنه باغچه، رحمان کهور، بغرا رود، قشلاق و سپین تل پشاور آموزش می‎بینند.
او با دفاع از فعالیت نیروهای امنیت ملی گفت که این نیروها در جریان یک هفته ۱۹۵ نفر را به ظن دست داشتن در فعالیت‎های تروریستی بازداشت کرده‎اند.
ستانکزی افزود که در پیوند به حمله انتحاری اخیر در شهر کابل نیز چهار فرد مظنون بازداشت شده‎اند.
طارق‎شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی، در این کنفرانس خبری اعلام کرد که افغانستان در حال حاضر با ۲۰ گروه تروریستی در نبرد به سر می‎برد.
او گفت که همین اکنون ۱۲ عملیات مشترک از سوی نیروهای دولتی، در برابر مخالفان مسلح دولت، در ولایت‎های مختلف جریان دارد.
به گفته بهرامی، این عملیات‎ها در سرکوب مخالفان مسلح دولت مؤثر بوده است.

 

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد