اجتماعی

80
۲ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

معلولان بلخ؛ شفا اگر ندادید کور نکنید!

افراد معلول در ولایت بلخ، گرفتن پول در بدل نمره های رهایشی را غیر قانونی دانسته و از این ناحیه شاکی اند.

بیش از ۲۶۰۰ نمره رهایشی در ۲۵ کیلومتری شرق شهر مزار شریف، به  نام “شهرک معلولان”  در نظر گرفته شده است.

قرار بود این زمین ها، به صور رایگان به افراد معلول توزیع گردد، ولی تا هنوز این نمره ها توزیع نگردیده است.

سید محمد یزدانپرست سخنگوی شبکهء داد خواهی افراد معلول، می گوید:” انجمن ملی معلولان از هر نمره زمین رهایشی بار اول ۱۲۰۰ افغانی و بار دوم ۱۵۰۰ افغانی، پول گرفته است.”

وی این کار را خلاف قانون دانسته، می افزاید:”  مقدار پول که هر معلول بابت یک نمره زمین باید بپردازد ۳۰۰ افغانی است، ولی از معلولان پول هنگفتی جمع آوری شده است.”

قاری شیرین، یکی از این معلولان می گوید که با ۱۰ تن از اعضای خانواده  اش، در مخروبه ای، در حاشیهء شهر مزار شریف زندگی می کند و زندگی را به سختی به پیش می برد. وی از این که جایی برای زندگی ندارد بسیار نگران است و می گوید:” او پیسه ندارد؛ تا برای بار دوم، بابت نمره رهایشی بپردازد.”

نظیفه، یکی دیگر از معلولان می گوید که یک دفعه برای مسئولان پول پرداخت نموده بود، ولی این بار که برای تصرف زمین اش مراجعه کرده است، مسؤلان پروژه، از او پول مطالبه کرده اند. وی می گوید که خانواده اش در وضعیت بد اقتصادی بسر می برند، دیگر توان پرداخت پول را ندارد.

حمید الله، یکی دیگر از معلولان می گوید یک مراتبه پول قیمت زمین را پرداخته بود، ولی حالا که مراجعه کرده به او گفته شده که زمینش به نقشۀ ریل داخل گردیده است و او باید دوباره پول بپردازد؛ تا مالک زمین شود.

این افراد از دولت می خواهند، تا هر چه زود تر به مشکل آنان رسیده گی صورت گیرد.

فوزیه حمیدی، رئیس کار و امور اجتماعی و شهدا و معلولان ولایت بلخ، توزیع این نمره ها را توسط نهاد غیر دولتی کار نادرست دانسته، براین باور است که توزیع زمین به خاطر جلوگیری از بروز این مشکل، باید به دوش اداراه های دولتی گذاشته می شد.

به گفتهء وی:” این زمین توسط والی بلخ و با حضور وزیر کار و امور اجتماعی وقت ( نور محمد قرقین )، برای معلولان به صورت رایگان در نظر گرفته شده بود. مبلغ ۳۰۰ افغانی در هر نمره رهایشی، نیز جهت مصارف خط اندازی و نقشه کشی ابتدایی از معلولان مطالبه شده بود.”

وی می افزاید :” اخذ پول بیشتر خلاف قانون است و اختلاس به حساب می آید.”

به باور خانم حمیدی، بیشتر خانواده های شهداء و معلولان در وضعیت نامناسب اقتصادی به سر می برند و باید به آنان کمک شود.

حاجی احسان الله، رئیس انجمن ملی معولان بلخ ( که مسئولیت توزیع این نمره ها را به عهده دارد ) می گوید که آنان دو بار، این نمره ها را خط اندازی کرده و این شهرک را برای دومین بار توسط انجنیران نقشه کشی نموده اند.

به گفتهء وی حفر چاه و مزد کار گران برای آنان مصارف زیاد به بار آورده است.

انجنیرمحمد عارف، رئیس ساختمانی، شاروالی مزار شریف در باره می گوید:” به دلیل این که اسناد این شهرک رسماَ به شاروالی انتقال نیافته و آنان در جریان این توزیع قرار ندارند. این شهرک خارج از ماستر پلان شهری است. بناءً آنان در قسمت ارائهء خدمات بهتر شهری کاری انجام داده نمی توانند.”

سید محمد یزدانپرست، ایجاد این شهرک را باعث به حاشیه کشیده شدن و منزوی گردیدن افراد معلول می داند و تصریح می کند:” هنوز در این شهرک کاری صورت نگرفته و حتی ما نمی توانیم آن را از بیابان تشخیص دهیم.”

وی ایجاد این شهرک را، با معیارهای شهر سازی سازگار نمی داند. یزدانپرست، از مقام ها می خواهد؛ تا هرچه زود تر تکلیف این شهرک را معلوم نموده و پول های اضافه ای را که از معلولان گرفته شده، پس دهند و زمین ها را به افراد مستحق توزیع کنند.

به گفتهء وی، مبلغ ۲۴۰۰ افغانی از هر نفر زیاد گرفته شده که باید برای افراد معلول پس داده شود.

باید خاطرنشان کرد که در ولایت بلخ بیش از ۵ هزار معلول زندگی می کنند. این افراد از مشکلات اقتصادی نبود سرپناه، فقر و بی کاری رنج می برند.

 

 

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد