خبرهای خارجی

989
۶ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

معترضان پاکستانی پایان تظاهرات شان را اعلام کردند

اسلام‌گرایان معترض در پاکستان، اعلام کرده‌اند با دولت آن کشور به توافق دست یافته‌اند و روز دوشنبه به تظاهرات خود خاتمه می‌دهند. راهپیمایان روز یک‌شنبه مسیرها به اسلام‌آباد را مسدود کرده بودند.

اعجاز اشرفی، سخنگوی «جنبش لبیک یا رسول‌الله»، بامداد دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفته است «خواسته اصلی ما برآورده شده» و «دولت کناره‌گیری وزیر قانون و انصاف (وزیر عدلیه) را اعلام کرده، ما نیز امروز به تحصن‌ها خاتمه می‌دهیم.»

تظاهرکنندگان اسلام‌گرا در پاکستان خواستار برکناری زاهد حمید، وزیر عدلیه بودند و تظاهرات آن‌ها طی روزهای گذشته روندی خشونت‌بار به‌خود گرفته بود. آن‌ها روز یک‌شنبه راه‌های ورودی و خروجی اسلام‌آباد را مسدود کرده بودند؛ آن‌چه به درگیری با نیروهای امنیتی، کشته‌شدن شـش تن و زخمی شدن دست‌کم ۲۰۰ نفر انجامید.

گروه موسوم به «جنبش لبیک یا رسول‌الله» مدعی‌ شده وزیر عدلیه تغییراتی «کفرآمیز» در قانون انتخابات ایجاد کرده‌است. پیش‌ از این در قانون انتخابات پاکستان عبارت «سوگند می‌خورم» که محمد آخرین پیامبر خدا است وجود داشت که این عبارت به «باور دارم…» تغییر یافته بود. دولت «سوگند می‌خورم» را دوباره بازگرداند، اما راه‌پیمایی و خشونت‌ها همچنان با هدف برکناری زاهد حمید ادامه پیدا کرد.

شبکه دولتی پی‌تی‌وی گزارش داده بود که آقای حمید درخواست کناره‌گیری را به نخست‌وزیری پاکستان ارائه کرده‌است.

دولت پاکستان روز شنبه از ارتش آن کشور خواسته بود تا برای مقابله با تحصن اسلامگرایان در فیض‌آباد، دست به اقداماتی بزند. قرار بود نیروهای ارتش برای حفاظت از سازه‌های دیپلماتیک و حساس، پارلمان و دفاتر و نهادهای دولتی وارد عمل شوند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد