کابل

767
۲۹ سرطان ۱۳۸۹

مصرف ۴۰ میلیارد دالر ظرف ۸ سال گذشته در افغانستان


خبرگزاری رویترز به نقل از اداره آکسفام گزارش داده است، بیش از ۴۰ میلیارد دالر از سال ۲۰۰۲ در افغانستان به مصرف رسیده که نیمی از این پول برای آموزش و تجهیز نیروهای نظامی و پولیس افغان به مصرف رسیده است.

گفته شده که این مبلغ به هدف بالابردن قابلیت های نیروهای افغان به منظور تحویل دهی مسوولیت تامین امنیت سراسر کشور به آنان صورت گرفته است چیزی که با آغاز طرح خروج نیروهای ۱۵۰ هزار نفری خارجی به رهبری ناتو در سال ۲۰۱۱ از افغانستان، امری ضروری پنداشته می شود.

با این حال افزایش نیروهای اردو به بیش از ۱۷۰ هزار تن و بالابردن شمار نیروهای پولیس تا ۱۳۴ هزار تن آنهم تا اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی و اجرای برنامه ای که هدف آن بازگشتاندن بیش از ۳۶ هزار جنگجو به زنده گی عادی ظرف ۵ سال می باشد از مسایل مهم مطرح شده در کنفرانس بین المللی کابل از سوی حامد کرزی بوده است.

رویترز گزارش می دهد، رییس جمهور کرزی در کنفرانس کابل درخواست پول بیشتر نکرد ولی از جامعه جهانی خواست صلاحیت کنترول بیشتری بر مصرف کمک ها به افغانستان داشته باشد.

آقای کرزی در این کنفرانس از کشورهای کمک کننده خواست تا میزان مصرف کمک ها توسط دولت افغانستان را از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش دهند.

کرزی معتقد است، اگر پروژه های بازسازی از سوی حکومت اجرا شود می تواند در جلب حمایت و اعتماد مردم نتیجه بخش باشد و می توان نتیجه این تصمیم را در انتخابات پارلمانی که در ماه سپتمبر برگزار خواهد شد به وضوع مشاهده کرد.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد