محیط زیست

409
۲۲ جدی ۱۳۸۸
نویسنده:

مشکلات عصبی درنتیجه آلوده گی صوتی

ازدياد وسايط نقليه نیز كه شمارشان به بیش از ۸۰۰ هزار اراده ميرسد، ورود تيل هاي بي كيفيت و مصرف آن توسط جنراتورها و وسايط نقليه کهنه و قدیمی، نبود كمربندهاي سبز در داخل و اطراف شهر، عدم وجود سرك هاي اسفالت شده و استندرد و همچنان عدم وجود ماستر پلان شهري از مواردی اند که منجر به تشدید الوده گی هوا شده اند.

از سوی دیگر نبود شبکه كناليزاسيون آب آشاميدني و فاضلاب در شهرهای بزرگ به ویژه پایتخت منجر شده تا مواد فاضلاب و مواد فاضله در سطح شهر و در هواي آزاد رها شده و به آلوده گي آب، خاك و هوا بیش از پیش بیفزایند.

در همین حال آلوده گي هاي صوتي در شهرها به ویژه در مراکز خرید و فروش که به بالاترین میزان خود می رسد منجر به بیماری ها متعددی می شود.

كارشناسان امور محيط زيست اين نوع آلوده گي را مسبب بروز مشكلات صحي براي شهروندان می خوانند. آنان ميگويند، اگر انسان ها در معرض صداها و آوازهاي بيش از حد قرار گيرند مبتلا به امراض خطرناکی چون فشار خون، فشارهاي عصبي و حتی سرطان می شوند.

به گفته شهروندان، كابل يكي از شهرهاي پر سر و صدا در کشور به شمار می رود که فعالیت هایی چون فلزكاري، نجاري ها، وجود وسایط نقلیه کهنه و پر سر و صدا، و از سوی دیگر نبود فرهنگ استفاده از وسایط نقلیه به ویژها هارند آن را میتوان به وضوع دید کرد.

همين گونه وجد صدها هزار جنراتور صداهاي دلخراشی را توليد ميكنند که این مسئله به شدت به آلوده گی صوتی در سطح شهر می افزاید.

با این حال اداره ملي حفاظت از محيط زيست مدعیست، تا ۶ ماه آينده طرزالعمل جلوگیری از آلوده گي صوتي را اماده و به همراه قانون محيط  زیست و پس از تایید آن از سوی پارلمان به اجرا خواهند گذاشت.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد