خبرهای داخلی

۲۹ جدی ۱۳۹۸
نویسنده: خیرالبنات سادات

مشرانو جرگه: طرح طالبان مبنی بر کاهش خشونت‌ها یک طرح مسخره است

رییس و اعضای مشرانو جرگه می‌گویند که اصطلاح کاهش خشونت‌ها در قاموس جنگ و صلح نیست و طالبان با چنین طرحی می‌خواهند مردم افغانستان را فریب بدهند.

رییس و اعضای مشرانو جرگه می‌گویند که اصطلاح کاهش خشونت‌ها در قاموس جنگ و صلح نیست و طالبان با چنین طرحی می‌خواهند مردم افغانستان را فریب بدهند.
آنان تاکید می‌کنند که تعریف مشخصی از کاهش خشونت‌ها وجود ندارد و طالبان باید برای ادامه‌ی مذاکرات بالای آتش‌بس دایمی به توافق برسند.
محمدعلم ایزدیار؛ نایب اول مشرانو جرگه که به روز چهارشنبه ریاست مجلس را نیز به عهده داشت گفت، آتش‌بس دایمی باید از پیش‌شرط‌های اساسی برای امضای موافقت‌نامه‌ی صلح با طالبان باشد.
آقای ایزدیار همچنان افزود که مواد و آجندای توافق‌نامه‌ی صلح باید با حکومت افغانستان منحیث یکی از طرف‌های ذیدخل در این مذاکرات، شریک ساخته شود.
از سویی هم، محمد آصف صدیقی؛ معاون دوم مشرانوجرگه می‌گوید، امریکا به هیچ‌ صورت خواستارآمدن صلح در افغانستان نیست و در عدم موجودیت حکومت افغانستان در این گفت‌وگوها، بالای سرنوشت مردم افغانستان تصمیم می‌گیرد.
آقای صدیقی افزود تا زمانی که تمام مواد موافقت‌نامه در اختیار حکومت افغانستان قرار نگیرد این موافقت‌نامه مورد قبول ما نخواهد بود.
همچنان عبدالوهاب عرفان؛ عضو مشرانو جرگه می‌گوید، آمریکا نسبت به پروسه‌ی صلح و سایر قضایای افغانستان صادق نیست و برنامه‌هایش را در مطابقت به اتفاقاتی که در منطقه شکل می‌گیرد، عیار می‌سازد.
آقای عرفان از حکومت و سیاسیون کشور می‌خواهد تا برای بقای افغانستان از یک تریبون و با یک طرح واحد، وارد گفت‌و‌گوهای صلح با طالبان شوند.
گفتنی‌ست که این واکنش‌ها در حالی ابراز می‌شود که به تازه‌گی منابع نزدیک به گروه طالبان اعلام کرده‌اند که این گروه بر کاهش خشونت‌های ۱۰ روزه با امریکا به توافق رسیده‌اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد